18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lekarze ostrzegają!

Korzystasz z telefonu w toalecie? Grozi ci śmierć!

Wojciech Kozicki
14.03.2023  13:51
Korzystanie z telefonu w toalecie zagraża życiu. Gastroenterolodzy ostrzegają żę powoduje hemoroidy
Korzystanie z telefonu w toalecie zagraża życiu. Gastroenterolodzy ostrzegają żę powoduje hemoroidy Fot: Value Stock Images/East News

Telefon komórkowy w toalecie? Lekarze ostrzegają, że to bardzo zły nawyk, który może mieć tragiczne konsekwencje dla zdrowia, np. zaparcia zakażenie bakteryjne lub hemoroidy. Polska zajęła tym rankingu bardzo niechlubne miejsce.

Korzystanie z telefonu w toalecie to błąd, który może kosztować utratę zdrowia. Gastroenterolodzy biją na alarm, że używając telefonu podczas czynności fizjologicznych, przenosimy na jego ekran niebezpieczne bakterie i drobnoustroje. Jak wynika z badań, najwięcej bakterii pozostaje na etui telefonu, np. bakterie E.coli.

Telefon w toalecie. Bakterie i złe nawyki

Badania wykazały, że telefon komórkowy jest bardziej niebezpieczny dla zdrowia niż deska klozetowa. Okazuje się, że na powierzchni telefonu znaleźć możemy m.in. paciorkowce, bakterie kałowe i gronkowce. Wspomniane badanie wykazało rekord zabrudzenia urządzenia (sprawdzane były smartfony, tablety i klawiatury komputera) – 600 jednostek gronkowca na iPadzie.

A później telefon jest przykładany do twarzy lub używamy go podczas jedzenia.

Zdaniem lekarzy, korzystanie z telefonu w kibelku to zwiększone ryzyko zachorowania na hemoroidy. Jego używanie podczas „dwójeczki” przedłuża czas spędzany w toalecie w niezdrowej pozycji, która prowadzi do zaparć, rozregulowuje perystaltykę jelit i może powodować nawet hemoroidy.

Nawet jeśli się nie napinasz, tylko po prostu siedzisz i myślisz o czymś innym, to na żyły wciąż wywierany jest pewien nacisk. To właśnie ten nacisk może przyczynić się do powstawania hemoroidów  – tłumaczy specjalista. (Poradnik Zdrowie)

Polska zajęłą drugie miejsce pod względem liczby osób, które zadeklarowały, że korzystają z WC z telefonem w ręku. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę PR Newswire na zlecenie NordVPN, aż 73 proc. osób korzysta z telefonu w toalecie. Najczęściej robią to młode osoby w wieku 18-29 lat. Jednak np. oglądanie YouTube’a, sprawdzanie poczty i scrollowanie Instagrama podczas „dwójeczki”, może się skończyć zakażeniem, zaparciami i hemoroidami.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także