18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odkryto "kosmiczny cukier". To dowód na istnienie życie pozaziemskiego?

Redakcja
20.12.2018  13:45
Życie w kosmosie może istnieć. Dowód znaleziono w DNA człowieka i jest to cukier prosty. Czy Ziemianie to kosmici? Kosmiczne reakcje chemiczne jako dowód
Życie w kosmosie może istnieć. Dowód znaleziono w DNA człowieka i jest to cukier prosty. Czy Ziemianie to kosmici? Kosmiczne reakcje chemiczne jako dowód Fot: Facebook.com

Cukier to nie tylko biała śmierć, ale także… kosmiczne życie. Naukowcy z NASA ogłosili, że pewna cząstka ludzkiego łańcucha genetycznego może pochodzić z kosmosu.

Jak podaje nasa.gov, to właśnie cukry proste (deoksyryboza) obecne w naszym DNA mogą istnieć również w odległych zakątkach kosmosu. Astrofizycy stworzyli je w warunkach laboratoryjnych, które są podobne do tych w przestrzeni kosmicznej.

Swoim odkryciem podzielili się na łamach „Nature Communications”. Przypuszczają, że jedno z kluczowych dla życia wiązań chemicznych może rozprzestrzeniać się w kosmosie. Ich zdaniem możliwe jest, że zapoczątkowało życie na innych planetach.

NASA przypomina, że przestrzeń kosmiczna nie jest taką pustką, jak niektórym może się wydawać. Jest tam mnóstwo gazów i pyłów, które są bombardowane przez m.in. fotony. Zachodzą różnego rodzaju chemiczne reakcje. Te procesy są jednak powolne ze względu na ekstremalnie niską temperaturę w kosmosie.

Te warunki odtworzono na Ziemi. Naukowiec Michel Nuevo wraz ze swoimi współpracownikami z NASA's Ames Research Center in California's Silicon Valley stworzyli „komorę kosmiczną” w Ames' Astrophysics and Astrochemistry Lab. Uzyskali w niej cukry. Podkreślają, że przy kontakcie z wodą mogą one ewoluować w cukry wchodzące w skład DNA i RNA.

ZOBACZ TEŻ: Ludzie to kosmiczni imigranci? Nowe wyniki badań

Czy jesteśmy sami w kosmosie? Życie pozaziemskie

MARS 2
Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze