18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gdzie jest haczyk?

Masz 1 euro? Możesz kupić dom we Włoszech

15.03.2019  12:20
Domy za 1 euro kupić można m.in. na Sardynii
Domy za 1 euro kupić można m.in. na Sardynii Fot: Eastnews

Władze Włoch mają pomysł na powstrzymanie wyludniania niektórych regionów kraju. Odsprzedają domy za 1 euro. Chętni na zakupy?

W 15 włoskich miejscowościach i miasteczkach można kupić dom za symboliczną kwotę 1 euro. Do wyboru są tereny położone na Sycylii, Sardynii w Piemoncie i Toskanii. To nowa polityka lokalnych władz, która ma na celu ożywić tamtejsze miejscowości i zaludnić je na stałe.

Dom za 1 euro

Oferty sprzedaży pojawiły się w 15 miastach we wspomnianych regionach. W większości są to małe miasteczka lub miejscowości. Największa z nich liczy 10 tys. mieszkańców, najmniejszą zamieszkuje 89 osób. Oferowane domy są zazwyczaj opuszczonymi i zniszczonymi budynkami wymagającymi remontu.  

Dom za pół darmo, ale dochodzą inne wydatki

Oczywiście nie można spodziewać się, że symboliczne euro to jedyny wydatek, jaki wiąże się z zakupem domu. Otóż jego cena wyniesie wspomnianą kwotę, ale jednocześnie kupujący zobowiązany jest do wniesienia wszystkich opłat notarialnych i administracyjnych. Należy także przedstawić projekt remontu domu w ciągu roku od jego zakupu, a to średnio koszt ok. 20-25 tys. euro, podaje Tvn24BiS. Dodatkowo remont domu trzeba rozpocząć najpóźniej dwa miesiące po otrzymaniu wszystkich pozwoleń. Kupujący musi też wpłacić poręczenie w wysokości 5 tys. euro. Pieniądze te zostaną nam zwrócone po trzech latach od zakupu.

Darmowe domy ożywią miasta?

Plan włoskich władz jest taki, że owe atrakcyjne oferty przyciągną do miast nowych mieszkańców, którzy ożywią nieco te regiony a także przyniosą skok gospodarczy. W niektórych regionach już mówi się o sukcesie, gdyż bardzo wiele osób zainteresowanych ofertami przyjeżdżało do miasteczek i zatrzymywało się tam nawet na kilka dni. 

Przeczytaj więcej
Komentarze