18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

O włos od śmierci

Miała w brzuchu wielki trichobezoar. Połykała włosy

Wojciech Kozicki
14.03.2023  15:06
Miała w brzuchu trichobezoar. Tak szkodzi połykanie włosów
Miała w brzuchu trichobezoar. Tak szkodzi połykanie włosów Fot: Mateusz Kotowicz/REPORTER/East News, Telegram

Włosy w żołądku są bardzo groźne dla zdrowia. W szpitalu w Rosji w brzuchu kobiety odkryto wielki trichobezoar. Ogromna kula włosów w przewodzie pokarmowym miała długość 45 centymetrów! O mały włos i Rosjanka by umarła…

Trichobezoar to tzw. guz włosiany. Połknięte włosy zalegają w formie ciała obcego w przewodzie pokarmowym, powodując poważne problemy gastryczne. Trichobezoary mogą być ogromne, o czym przekonała się 22-letnia kobieta w szpitalu w w Ramienskoje na obrzeżach Moskwy. Jej życie wisiało na włosku.

Włosy w żołądku. Trichobezoar niczym obcy z "Aliens"

Rosjanka trafiła na oddział ratunkowy uskarżając się na silne bóle brzucha, wymioty, zaburzenia trawienia i duży spadek wagi. W jej brzuchu odkryto bryłę włosów przypominającą kosmicznego potwora z filmy „Obcy”.

Ministerstwo Zdrowia Obwodu Moskiewskiego na Telegramie opisało ten niezwykły i makabryczny przypadek medyczny. Okazało się, że trichobezoar dosłownie zablokował organizm Rosjanki. Pacjentka przyznała się, że regularnie zjadała włosy. Sądziła, że to niewinny nałóg i włos jej z głowy nie spadnie.

Lekarze przez przednią ścianę jamy brzusznej stworzyli sztuczne wejście do jamy żołądka i pomyślnie usunęli trichobezoar. Bryła włosów ważyła ponad kilogram i miała długość 45 centymetrów.

Połykanie włosów i zespół Roszpunki

Rosjance zlecono psychoterapię, by zwalczyć nałóg jedzenia włosów. Stwierdzono, że cierpiała na zespół Roszpunki - rzadki rodzaj niedrożności jelit wywołany trichofagią. Spowodowały go prawdopodobnie depresja, nerwica i zaburzenia emocjonalne.

Do powstania bezoaru dochodzi najczęściej w wyniku odkładania się włókien roślinnych i resztek owoców (fitobezoary) lub połkniętych w wyniku trichotillomanii włosów (trichobezoary) – wyjaśnia Przegląd Pediatryczny.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje