18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Misja InSight i pierwsze zdjęcia Marsa! Jest polski akcent

Redakcja
27.11.2018  09:47
Misja kosmiczna InSight - lądowanie na Marsie i zdjęcia Marsa
Misja kosmiczna InSight - lądowanie na Marsie i zdjęcia Marsa Fot: Twitter.com/NASAInSight

Międzynarodowa misja NASA InSight i lądowanie na Marsie. Lądownik z polską technologią („Kret”) of firmy Astronika jest na Czerwonej Planecie i będzie przez 2 lata wykonywał badania geofizyczne. Ich wyniki mają wspomóc planowany lot załogowy na Marsa. Tymczasem w sieci są już pierwsze zdjęcia z Marsa zrobione przez sondę InSight.

Jak wygląda Mars i jego powierzchnia? Teraz można się o tym przekonać. Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała pierwsze zdjęcia z Marsa. Opisała je jako „ciche piękno”.

Lądowanie na Marsie

Lot na Marsa się udał. Lądowanie na Marsie odbyło się w poniedziałek 26 listopada, a NASA przeprowadziła transmisję na żywo w internecie. Zapis wideo z lądowania InSight można obejrzeć TUTAJ. Warto dodać, że stawka była ogromna. Misja kosztowała prawie miliard dolarów, a prace trwały 10 lat.

Polska technologia na Marsie

Bezzałogowy lądownik InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations Geodesy and Heat Transport) ma polski akcent. „Kret”, czyli mechanizm wbijający próbnika od firmy Astronika, pozwoli prowadzić badania 5 metrów pod powierzchnią Marsa. W sondzie znajduje się także polska flaga.

ZOBACZ TEŻ: Polska Astronika pomaga w badaniu kosmosu. Niezwykła technologia

Sonda InSight i pierwsze takie zdjęcia Marsa:

Przeczytaj więcej
Komentarze