18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

To oficjalne

Najdziwniejsze imiona w kraju. Niektóre są... ZAKAZANE

15.11.2022  17:42
Najdziwniejsze imiona dla dzieci w Polsce
Najdziwniejsze imiona dla dzieci w Polsce Fot: Nick Fedirko/Shutterstock

Oryginalne imię może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Prawdą jest jednak to, że niektóre z tych najciekawszych nie powinny istnień. Jak w Polsce nie nazwiemy dziecka, bo... jest to ZAKAZANE?

Na szczęście w Polsce niektórych imion po prostu nadać nie można. Jeśli ktoś chciałby z jakiegokolwiek względu nazwać dziecko obraźliwie - urzędnik się nie zgodzi. Niektóre imiona są jednak na tyle osobliwe, że ciężko stwierdzić, czy będzie, czy nie będzie można ich maleństwu nadać.

Najdziwniejsze i zakazane imiona dla dzieci

Rodzice wykazują się niesamowitą fantazją w wyborze imienia dla swoich pociech. Niektóre opiniować musi Rada Języka Polskiego, gdyż zwykły urzędnik nawet nie wie, jak dany "problem" ugryźć. Jesteście ciekawi, jakie imiona wymyślają rodzice?

Oto perełki, które przyszło opiniować Radzie Języka Polskiego: Drako, Godspower, Dastin, Bubusława, Suri, Aragorn, Hannibal, Dzierżka, Kermit, Vader, Kola, Kastiel, Cirilla, Bella. Niektóre to wyraźna inspiracja popkulturą. Czekamy na Deanerys, Khala Drogo, Jona Snowa, Hermionę itd.

Lista imion zakazanych

Jakich konkretnie imion z całą pewnością nie nadamy dziecku w Polsce? Poniżej zamieszczamy kilka zasad, którymi kierują się urzędnicy i specjaliści przy zatwierdzaniu imion w urzędzie.

  • Nie wolno nadawać imienia, które pochodzi od rzeczownika pospolitego,
  • Nie wolno nadawać imienia, które jest zdrobnieniem – co ciekawe, Rada Języka Polskiego dopuściła kilka wyjątków. Przykładowo, imię "Kuba" funkcjonuje jako samodzielne, nie tylko jako zdrobnienie imienia "Jakub",
  • Nie wolno nadawać imienia o archaicznej (przestarzałej) pisowni,
  • Nie wolno nadawać imienia, które jest wulgarne lub nieprzyzwoite

Na podstawie powyższych zasad Urząd Stanu Cywilnego może odrzucić imiona takie jak "Grześ" czy "Tomek" – są to zdrobnienia od imion właściwych. Nie przejdą też "Dzwoneczek" czy "Goździk".

Popieracie nadawanie aż tak oryginalnych imion, a może jesteście tradycjonalistami? Po raz kolejny przypominamy wszystkim tym rodzicom, którzy chcą być oryginalni, że Planeta to również byłoby niebrzydkie imię. 

Czytaj także