18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nerka jak kamieniołom

Największy kamień nerkowy na świecie. Padł rekord

Wojciech Kozicki
16.06.2023  16:22
Największy kamień nerkowy na świecie. Padł rekord, usunęli GŁAZ
Największy kamień nerkowy na świecie. Padł rekord, usunęli GŁAZ Fot: Guinness World Records/Twitter, DOMIN/AGENCJA SE/East News

Kamień nerkowy i rekord rozmiaru złogu w przewodzie moczowym. Jak informuje Radio ZET, lekarze przeprowadzili zabieg usunięcia kamienia nerkowego ważącego niemal kilogram. Pacjent przeżył. Uff, kamień z serca…

Jak duży może być kamień nerkowy? Lekarze ze Sri Lanki zdecydowali się na operacyjne usunięcia kamienia nerkowego. Okazało się, że jego rozmiar pięciokrotnie przewyższał rozmiar nerki. Ważył niemal kilogram i został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Poprzedni rekordzista ważył „jedynie” 620 gramów i rozwinął się w układzie moczowym Pakistańczyka w 2008 roku.

Rekordowy kamień nerkowy. Kamica nerkowa jak z horroru

Na oficjalnej stronie internetowej armii Sri Lanki, potwierdzono że największy kamień nerkowy na świecie został usunięty. Zabieg usunięcia kamienia nerkowego przeprowadzili lekarze wojskowi. Pacjentem okazał się 62-letni mężczyzna i emerytowany żołnierz Canistus Coonge. Nie wiemy czy mieszkał rzut kamieniem od szpitala...

Ważył 801 gramów, czyli ponad pięć razy więcej niż przeciętna waga męskiej nerki i mierzył 13,37 cm długości - przeciętna nerka ma ok. 10-12 cm długości. Chirurdzy poinformowali, że nerka pacjenta funkcjonuje normalnie.

- podaje Radio ZET.

Sądząc po wielkości usuniętego złogu, z układu moczowego mógł nie zostać kamień na kamieniu. Na szczęście pacjent czuje się dobrze, a nerka pracuje prawidłowo. Emeryt w wywiadzie powiedział, że kamica nerkowa i kolki nerkowe doskwierały mu od 2020 roku. Miał silne bóle brzucha, a środki przeciwbólowe przestały działać.

Czym jest kamica nerkowa i skąd się biorą kamienie nerkowe?

Kamica nerkowca, tzw. kamica moczowa objawia się złogami (kamienie nerkowe) w układzie moczowym. Gdy kamień nerkowy zaczyna się przemieszczać z nerki w dół przewodu moczowego, do pęcherza moczowego, występuje silny ból i kolka nerkowa. Schodzenie kamieni nerkowych to bardzo przykre doświadczenie. Konieczne są leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jak podaje rmf24.pl, kolka nerkowa zwiazana z kamieniami moczowymi to „nagły, ostry ból, przez kobiety często opisywany jako znacznie silniejszy niż bóle porodowe”.

Skąd się biorą kamienie nerkowe i z czego robi się kamień w nerce? Dochodzi to wytrącania się z moczu substancji chemicznych. Ich stężenie przekracza próg rozpuszczalności. Odkładają się w postaci złogów. Aby zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych warto stosować odpowiednią dietę konsultowaną z dietetykiem i urologiem.

Kamica nerkowa praktycznie nigdy nie powstaje z jednego powodu – przeważnie jest wynikiem wielu przyczyn, które się na siebie nakładają. Warto tutaj dodać, że w nerkach mogą wytworzyć się różnego typu kamienie, różniące się od siebie budulcem – w każdym przypadku może być to inny związek, np. związek wapnia, kwasu moczowego czy fosforanów

- wyjaśnia Centrum Medyczne Gabos.

Usuwanie kamieni nerkowych. Metody i zabiegi

Jak usunąć kamień nerkowy? Często rozmiar kamienia nerkowego nie pozwala na jego wydalenie wraz z moczem. Wówczas konieczne jest rozbijanie kamieni nerkowych. W szpitalu przeprowadzone zostaje kruszenie kamieni nerkowych za pomocą lasera, ureterorenoskopia (URS) polegająca na wyjęciu kamienia nerkowego za pomocą endoskopu z przewodu moczowego lub litotrypsja zewnątrzustrojowa falą uderzeniową (ESWL) czyli rozbijanie kamieni nerkowych ultradźwiękami. W niektórych przypadkach konieczna jest nefrolitotomia przezskórna (PCNL), czyli usunięcie kamienia podczas procedury chirurgicznej.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje