18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zapierają dech w piersiach!

NASA pokazuje zdjęcia fal uderzeniowych

08.03.2019  13:04
NASA pokazuje zdjęcia fal uderzeniowych
NASA pokazuje zdjęcia fal uderzeniowych Fot: NASA

NASA opublikowało zdjęcia, które przedstawiają interakcję fal uderzeniowych powstałych wskutek dwóch, lecących obok siebie samolotów. To pierwsze takie zdjęcia w historii i trzeba przyznać, że robią wrażenie.

Do tej pory mogliśmy jedynie wyobrażać sobie jak wygląda i zachowuje się fala uderzeniowa stworzona przez lecący z prędkością ponaddźwiękową samolot. Teraz, dzięki zdjęciom opublikowanym przez NASA wiemy, że widok jest niesamowity. To pierwsze w historii lotnictwa tego typu fotografie.

Zdjęcia NASA
Zdjęcia NASA Fot: NASA

Zdjęcia fal uderzeniowych

Na fotografiach widać dwa samoloty szkoleniowe Northtrop T-38 lecące z prędkością ponaddźwiękową. Lecą one w odległości ok. 9 metrów od siebie, a wokół nich rozchodzą się fale uderzeniowe.

Zdjęcia od NASA

Fale uderzeniowe są obszarem nagłego wzrostu ciśnienia, temperatury, gęstości  i prędkości, w tym przypadku powietrza. Zdjęcia, na których je widzimy, wykonano w tzw. technologii Schlieren, czyli fotografii smugowej. To technika, którą wykorzystuje się do fotografowania przepływu powietrza wokół obiektów. Początkowo zdjęcia były czarno-białe, jednak później nałożono na nie kolory. 

Zdjęcia NASA
Zdjęcia NASA Fot: NASA

Fotografie były możliwe do wykonania dzięki sprzętowi, który zainstalowany został na pokładzie innego samolotu – NASA B-200 King – który leciał ok. 600 metrów ponad pędzącymi obok siebie maszynami.

Zdjęcia posłużą do badań

Jak to w przypadku NASA bywa, fotografie powstały nie tylko po to, by cieszyć oko, ale przede wszystkim by dostarczyć nowej wiedzy. Poddane zostaną one analizie, dzięki której będziemy mogli dowiedzieć jak smugi kondensacyjne współdziałają ze sobą i z falami uderzeniowymi. Takie dane przydadzą się w pracach nad samolotami pasażerskimi, która będą mogły latać z prędkością dźwięku, a taki projekt prowadzi NASA.

 

logo Tu się dzieje