18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Radzą sobie lepiej od wyszkolonych astronautów

NASA wysłało w kosmos myszy. Wideo jest niesamowite

16.04.2019  18:00
20 myszy wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
20 myszy wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Fot: Wikipedia

Naukowcy z NASA wysłali w kosmos, by sprawdzić jak zareagują na warunki tam panujące. Ku zaskoczeniu badaczy, zwierzęta poradziły sobie lepiej do ludzi.

Myszy wyniesiono na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie ulokowano jest w specjalnej klatce nazwanej „Rodent Habitat”. Gryzonie poddane zostały obserwacji zarówno pod kątem zachowania, jak i zmian fizycznych.

Myszy w kosmosie

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafiło 20 gryzoni w wieku od 16 do 32 tygodni. Spędziły tam 37 dni. Eksperyment odbył się w 2014 roku, ale przez kolejne pięć lat analizowano jego efekty, które zaskoczyły naukowców. Zwłaszcza, że myszy dużo szybciej niż człowiek zaadoptowały się do środowiska i lepiej sobie z nim poradziły.

Myszy zareagowały lepiej niż ludzie

Podstawowym problemem, według naukowców, był stan nieważkości. Co ciekawe, myszy bardzo szybko sobie z nim poradziły. Już pod dwóch dniach przystosowały się do braku grawitacji i nauczyły się sobie z nią radzić. Ich zachowanie zaczęło być wtedy praktycznie takie samo jak na Ziemi. Dalej było już tylko ciekawiej. Po 11 dobach na stacji zaczęły radzić sobie lepiej niż przeszkoleni astronauci. Ich aktywność znacznie się zwiększyła. Gryzonie biegały po klatce jakby się wzajemnie ścigały. To zaskoczyło badaczy. Poza taką formą grupowej aktywności, zwierzęta zachowały wszystkie swoje standardowe nawyki takie jak pielęgnacja futra, jedzenie, kulenie się itd.

Gryzonie nie straciły na wadze

Najciekawszą obserwacją była jednak ta dotycząca wagi zwierzaków. Otóż naukowcy założyli, że podobnie jak w przypadku ludzi, myszy stracą na wadze. U ludzi powodem takiego stanu jest zanik mięśni związany ze zmianą ciężkości. U myszy czegoś takiego nie zaobserwowano. Po powrocie na Ziemię ważyły tyle samo co wcześniej. Badacze przypuszczają, że może być to wynikiem ich zwiększonej aktywności fizycznej, która mogła być spowodowana stresem i próbą organizmu poradzenia sobie z nowymi warunkami. Faktem jest, że gryzonie powróciły na Ziemię w znakomitej formie i świetnym stanie zdrowotnym.  Potrzebne są jednak kolejne badania, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego myszy tak dobrze zniosły pobyt w kosmosie.

Przeczytaj więcej
Komentarze