18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nastolatka z zespołem Tourette'a zadaje sobie ból. Szokujące WIDEO

Redakcja
17.12.2018  14:54
Bianca Shaez cierpi na syndrom Tourette’a. Objawy były wyjątkowo silne, ale przeprowadzono nowatorskie leczenie. Konieczna była operacja mózgu
Bianca Shaez cierpi na syndrom Tourette’a. Objawy były wyjątkowo silne, ale przeprowadzono nowatorskie leczenie. Konieczna była operacja mózgu Fot: Facebook.com/60 Minutes Australia

Bianca Shaez cierpi na zespół Tourette’a. W programie „60 minut” stwierdzono, że ma najcięższe zaburzenie neurologiczne tego typu w Australii. Nastolatka ma wyjątkowe silne objawy.

Gdy kręcono materiał o Shaez, miała 16 lat. Problemy zaczęły się od nerwowego mrugania okiem, gdy miała 3 lata. Później objawy zespołu Tourette'a. Jej każdy dzień to brutalna walka o kontrolę nad sobą. Nie może zapanować nad słowami i agresywnym zachowaniem. Na nagraniu widać, jak brutalnie bije siebie i swoich rodziców.

Coś mówi mi, że muszę się uderzać, żeby „to” zniknęło. Nie umiem tego wytłumaczyć, to nie jest normalne uczucie – powiedziała Shaez. (youtube.com/60 Minutes Australia)

Zaburzenie stało się zbyt poważne, by dziewczyna mogła uczęszczać do szkoły. Rodzice zdecydowali się na odesłanie jej do placówki medycznej zajmującej się zdrowiem psychicznym. Przyznali, że było dla nich dewastujące, ale nie mogli zrobić nic, by jej pomóc. Pokazali drzwi i ściany zniszczone przez Shaez.

Zespół Tourette’a - leczenie

Australijski neurolog postanowił wyleczyć Shaez. Przeprowadził pionierską i bardzo ryzykowną operację mózgu, polegającą na głębokim stymulowaniu tego organu. Tłumaczył, ze pewne części mózgu dziewczyny nie są ze sobą w harmonii, ale on spróbuje je odpowiednio "nastroić" elektrodami i impulsami elektrycznymi. Konieczne było wprowadzenie urządzeń głęboko do mózgu. Operacja przebiegła pomyślnie, a większość objawów ostało wyleczonych. Problemy jednak powróciły.

Jak informuje "Sunshine Coast Daily", od operacji minęło ponad 10 lat. W tym czasie urządzenia umieszczone w mózgu dziewczyny spowodowały infekcje. Przeprowadzono kolejnych 16 operacji mózgu. W 2016 roku dziewczyna nie zdecydowała się już na kolejne zabiegi chirurgiczne, a objawy choroby wróciły. Tworzy jednak grupy wsparcia dla osób takich jak ona.

Jak podaje radiozet.pl, zespół Tourette'a charakteryzuje się powtarzanymi tikami, nad którymi chorzy nie mają kontroli. Jako przyczynę wskazuje się najczęściej zaburzenia w niektórych obszarach mózgu oraz obwodach łączących jego elementy. Choroba często powoduje wykluczenie społeczne.

ZOBACZ TEŻ: Nowy gatunek bakterii. Ludzie mogą zarażać się od psów

Syndrom Tourette’a i wyjątkowo silne objawy - przeprowadzono pionierską operację:

Przeczytaj więcej
Komentarze