Oceń
Japonia zmienia prawo i od teraz legalna będzie tam hodowla organizmów hybrydowych. Szykujcie się więc na szokujące eksperymenty medyczne, bo wkrótce na świat może przyjść człowieko-zwierzę. Czy hybrydy organizmów to już łamanie zasad etyki?
Naukowcy z Japonii szokują. Do tej pory zwierzęce embriony z wszczepionymi ludzkimi komórkami musiały być niszczone po 14 dniach. Od teraz takie eksperymenty będą jednak całkowicie legalne, a ciąże z takimi zmodyfikowanymi zarodkami będą donoszone do końca. Sciencealert.com przypomina, że wcześniej eksperymentowano w ten sposób na świniach i owcach.
Naukowcy chcą w ten sposób hodować narządy zgodne z ludzkim organizmem. Pozwolenia na podobne eksperymenty po dekadzie starań otrzymał Hiromitsu Nakauchi (University of Tokyo), który chce wyhodować zwierzęcy zarodek ze wstrzykniętymi ludzkimi komórkami macierzystymi i w ten sposób pojawi się możliwość wykształcania potrzebnych rodzajów tkanek. Naukowcy chcą uzyskiwać konkretne narządy do przeszczepów.
Nakauchi już w 2017 roku przeprowadzał takie eksperymenty na myszach i szczurach. W zarodku szczura zablokowano możliwość wytworzenia się trzustki. Następnie w zarodek wszczepiono ludzkie komórki macierzyste i trzustka się wykształciła. Następnie ten organ przeszczepiono myszy chorej na cukrzycę, która pokonała chorobę.
Teraz wyzywaniem dla naukowców jest przeszczepienie organów od zwierzęcia do człowieka. Prawdopodobnie najpierw hybrydowe embriony zostaną wszczepiono świniom-surogatkom, które mogłyby stać się dawcami dla ludzi.
Nie sądzę, że od razu stworzymy ludzkie organy. Pozwoli nam to jednak na rozwój badań i zdobycie wiedzy, by osiągnąć ten cel w przyszłości – powiedział Nakauchi w wywiadzie dla The Asahi Shimbun.
Bioetycy protestują i ostrzegają, że ludzkie komórki macierzyste mogą wpłynąć na mózg zwierzęcia i nawet stworzyć pewnego rodzaju świadomość. Naukowiec zapewnia jednak, że jeśli liczba przypadków, gdy komórki macierzyste wpłyną na mózgi zwierząt, przekroczy 30 procent, to eksperyment zostanie wstrzymany. Obiecuje, że człowieko-zwierzę nie powstanie.
Oceń artykuł