18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Użył światła UV

Naukowiec odkrył zaginione rozdziały Biblii! To może zmienić wszystko

12.04.2023  19:31
Odkryto zaginione fragmenty Biblii
Odkryto zaginione fragmenty Biblii Fot: The National Library of Israel Collection/Wikimedia Commons, LinkedIn

Austriacki naukowiec znalazł ukryty fragment Biblii, gdy naświetlił manuskrypty światłem UV. Odkryty tekst ma 1750 lat.

Naukowiec z Austriackiej Akademii Nauk, Grigory Kessel, użył promieni ultrafioletowych, aby przebadać biblijne manuskrypty z Syrii. Wówczas odkrył fragment, który nigdy wcześniej nie ujrzał światła dziennego. Pergamin zawierający Ewangelię św. Mateusza znajdował się przez ten cały czas w Bibliotece Watykańskiej i powstał około 1750 lat temu.

Odkryto konkretnie rozdział 11 i 12 z tej Ewangelii, które zawierają więcej szczegółów niż znany dziś tekst biblijny. Tekst znajdował się aż pod trzema warstwami rękopisu, ponieważ pergamin był wielokrotnie używany. Niegdyś czyniono tak powszechnie.

Zaginione rozdziały Biblii. Co znajduje się w ukrytych fragmentach Pisma Świętego?

Grigory Kessel, badacz, który odkrył zaginione rozdziały, skomentował swoje odkrycie.

Tekst odkryty na ponownie wykorzystanym rękopisie zawiera tak zwane starosyryjskie tłumaczenia Ewangelii

- tłumaczy Kessel.

Nie zostało jeszcze ujawnione pełne tłumaczenie odkrytych tekstów biblijnych, lecz Kessel zdradził kilka szczegółów. Jak czytamy na stronie Interii, w greckiej wersji Ewangelii św. Mateusza rozdział 12 zaczyna się słowami „W tym czasie Jezus szedł przez łany w szabat, a jego uczniowie zgłodnieli i zaczęli zrywać kłosy i jeść”. Natomiast w tekście starosyryjskim jest: „W tym czasie Jezus szedł przez łany w szabat, a jego uczniowie zgłodnieli i zaczęli zrywać kłosy, pocierać je w dłoniach i zjadać”. Różnica doprawdy kosmetyczna, ale w analizie Biblii, tekście niezmiennym od mileniów, to doprawdy rewolucja.

W ostatnim czasie, coraz częściej analizuje się stare manuskrypty z użyciem promieni UV. Wówczas da się odnaleźć ukryte pod warstwą atramentu teksty, niezależnie od tego ile razy używany był pergamin.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje