18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kosmicznie interesujące

Niezwykłe odkrycie na Marsie. Dowód na istnienie życia?

05.06.2019  15:49
Niezwykłe odkrycie na Marsie. Dowód na istnienie życia?
Niezwykłe odkrycie na Marsie. Dowód na istnienie życia? Fot: EAST NEWS

Mars to jedna z najbliższych nam planet w całym układzie słonecznym. Ostatnio łazik Curiosity dokonał niezwykłego okrycia na naszym kosmicznym sąsiedzie.

Łazik Curiosity dzielnie penetruje cały obszar Marsa. Ostatnio natrafił na ciekawą sprawę, która może świadczyć o tym, że na naszym planetarnym sąsiedzie faktycznie było kiedyś życie. Jeśli istniało, to według naukowców mogło powstać nawet około czterech miliardów lat temu. 

Mars, woda, życie

W marsowych górach Aeolis Mons łazik natknął się na skały, których istnienie niezbicie dowodzi, że na Marsie istniały w przeszłości duże zbiorniki wodne - takie jak jeziora, rzeki, morza i oceany. Co więcej, niewykluczone, że woda może być tam wciąż obecna. 

Każda warstwa tej góry to kawałek układanki. Jeśli połączymy wszystkie znalezione elementy razem, to otrzymamy wskazówki, które pozwolą nam odkryć jak kształtowały się poszczególne epoki w historii Marsa - mówił Ashwin Vasavada, człowiek pracujący przy projekcie "Ciekawość".

Z analizy próbek skał pobranych przez łazik wynika, że w ich wnętrzu znajdują się duże ilości minerałów ilastych. Ponadto, Curiosity wykonał fotografię, która dowodzi, że ok. 30 km nad powierzchnią Marsa znajdują się chmury wodnego lodu. 

Jeśli to wszystko się potwierdzi, być może świat przedstawiony w Gwiezdnych Wojnach nie będzie wcale tak odległy, jak przypuszczaliśmy.

Przeczytaj więcej
Komentarze