18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Do Edyty sporo mu brakuje, ale...

Niezwykły rekin. Ma ponad 500 lat [WIDEO]

Wojciech Kozicki
09.06.2023  16:03
Niezwykły rekin polarny. Drapieżnik ma ponad 500 lat [WIDEO]
Niezwykły rekin polarny. Drapieżnik ma ponad 500 lat [WIDEO] Fot: Saul Gonor/agefotostock/East News

Niezwykły rekin polarny. Co łączy go z pewną polską piosenkarką? Nie, nie chodzi o niezwykły talent wokalny. Łączy ich imponujący wiek. Co prawda do 4000 lat wspaniałej diwy mu sporo brakuje, nawet nie zaśpiewa "To nie ja byłam Ewą", ale zaskakuje metryką.  Najstarszy rekin dożył 512 wiosen! Pamięta pierwsze występy Maryli Rodowicz?

Naukowcy spotkali w mroźnych arktycznych wodach niezwykłego rekinaOkazało się, że rekin polarny (Somniosus microcephalus) ma prawdopodobnie 512 lat. Tym samym jest najstarszym kręgowcem na Ziemi.

Rekin polarny ma ponad 500 lat. Niezwykła drapierżna ryba

Jak informuje ladbible.com, wiek złowionego „seniora” badacze ocenili po jego rozmiarze. Przedstawiciele tego gatunku rosną średnio centymetr rocznie. Miał ponad pięć metrów długości, więc najprawdopodobniej urodził się w 1505 roku.

Doi tej pory biolodzy sądzili, że najstarszy rekin polarny dożył 392 lat, chociaż ich przedział wiekowy szacuje się na 272-512 lat. Była to samica urodzona w 1624 roku. Nawet najstarszy wieloryb przeżył tylko 211 lat.

Kości i tkanka tych rekinów, ze względu na ich długowieczność, są dla badaczy prawdziwą skarbnicą wiedzy. Nazywa się je nawet "żywymi kapsułami czasu". Dzięki nim mogą zbadać zmiany klimatu i zanieczyszczenia środowiska z okresu kilkuset lat.

Rekin zjadł renifera. Niezwykłe badania rekinów

Rekiny polarne żyją w wodach, których temperatura waha się między -1, a 10 stopniami Celsjusza. Mogą ważyć ponad tonę. Dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku 150 lat. Większość życia poświęcają na szukanie "drugiej połówki".

Chociaż nigdy nie widziano ich polujących, to żywią się rybami. W żołądkach niektórych osobników znaleziono nawet szczątki reniferów i koni.

Te najdłużej żyjące na świecie kręgowce utworzyły kilka populacji w Oceanie Atlantyckim - powiedział Kim Praebel na sympozjum zorganizowanym przez Fisheries Society of the British Isles (ladbible.com).

Jeśli ktoś chce skosztować rekina polarnego, to powinien wybrać się do Norwegii. Jest tam przysmakiem. Należy jednak mieć się na baczności. Jego mięso jest trujące i wymaga odpowiedniego przyrządzenia.

Tak wygląda rekin polarny "w akcji" [WIDEO]

logo Tu się dzieje