18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Z szokiem termicznym nie ma żartów

Nigdy nie rób tego na wczasach. Możesz nawet umrzeć

17.08.2019  17:18
Nigdy nie rób tego na wczasach. Możesz nawet umrzeć
Nigdy nie rób tego na wczasach. Możesz nawet umrzeć Fot: GERARD/REPORTER

Szok termiczny to jedna z rzeczy, o której na ogół nie myślą wypoczywający nad wodą wczasowicze. To duży błąd, który może doprowadzić nawet do śmierci. 

Lato, piękna pogoda, słońce i woda - idealne połączenie. Mało kto jednak zastanawia się nad niebezpieczeństwami, jakie mogą czyhać na wypoczywających w ten sposób wczasowiczów. Warto wiedzieć czego nie robić, żeby nie stała nam się krzywda.

Szok termiczny to określenie, które większość z nas słyszała, ale mało kto się nad nią bardziej pochylił. Przypominamy, że jest to reakcja rozgrzanego ciała na gwałtowny kontakt z chłodną temperaturą. Możemy się go nabawić nagle wskakując np. do morza lub rzeki tuż po tym, jak kilka godzin wygrzewaliśmy się na słońcu. 

Śmiertelne niebezpieczeństwo na wczasach

Pod wpływem ciepła nasze naczynia krwionośne rozszerzają się i wypełniają dużą ilością krwi. Kiedy gwałtownie zmienimy temperaturę skutkuje to obkurczeniem naczyń krwionośnych i wypchnięciem dużej ilości wcześniej zgromadzonej w rozszerzonych naczyniach krwi do serca. W skrajnych przypadkach może się to skończyć nawet zawałem!

Serce tak gwałtownie zmieniające rytm swojej pracy może się po prostu zatrzymać. Dodatkowo prawdopodobieństwo wystąpienia szoku termicznego podnoszą takie czynniki, jak: picie alkoholu, wyczerpanie organizmu tudzież w przypadku kobiet - miesiączka.

Aby uniknąć szoku termicznego, należy wchodzić do wody bardzo ostrożnie. Najpierw pospacerować nieco po brzegu, schłodzić kostki, a potem zanurzać się powoli i stopniowo - dając ciału czas na przyzwyczajenie się do zmiany temperatury.

Nie wrzucajcie kogoś leżącego na plaży do wody w ramach żartu - ten żart może się skończyć tragedią. Warto o tym pamiętać. 

Przeczytaj więcej
Komentarze