18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Gorszy niż w serialu!

Nowy gatunek grzybów! Jest jak grzyby z "The Last of Us"

Wojciech Kozicki
20.03.2023  13:03
Grzyby z The Last of Us istnieją! Nowy gatunek odkryty
Grzyby z The Last of Us istnieją! Nowy gatunek odkryty Fot: Shutterstock/bob.leccinum.Robert Kozak

Grzyby z „The Last of Us” istnieją i właśnie odkryto nowy gatunek. Cordycepsy z serialu HBO i gry Naught Dog nie zrobią z ludzi zombie, ale robią straszne rzeczy pająkom i mrówkom.

Serial „The Last of Us” przedstawił apokalipsę zombie wywołaną przez grzyby cordycepsy, które istnieją naprawdę i przejmują w makabryczny sposób kontrolę nad owadami. Tymczasem  „The Guardian” potwierdza, że odkryto nowy gatunek grzyba z tej rodziny. Widoczny na zdjęciach fioletowy grzyb pasożytniczy owinął się wokół pająka, przejmując jego ciało.

Nowy gatunek grzybów. Straszne jak w serialu HBO

Brazylijski mykolog dr João Araújo opisał, że nowoodkryty grzyb jest ekspertem od makabrycznego mordowania pająków zapadniowych (trapdoor spiders). Obecnie trwają badania, by ustalić czy i jak fioletowy grzyb przejmuje kontrolę nad ofiarami. Grzyb z rodziny ophiocordyceps nie został do tej pory uznany za nowy gatunek i musi zostać jeszcze dokładnie opisany i uzyskać fachową nazwę.

Araújo podkreślił, że do rodziny ophiocordyceps należy około 140 grzybów, które są pasożytami owadów, a my i tak znamy zaledwie ok. 1 proc. przedstawicieli tej rodziny. Wyjaśnił, że konieczne są badania grzybów pasożytniczych, by m.in. skuteczniej walczyć  ze szkodnikami upraw.

Grzyby z "The Last of Us" istnieją. Masakra jak w horrorze

Grzyby z „The Last of Us” to nie fikcja. Jak opisano na łamach czasopisma „Evolution”, grzyby z rodziny ophiocordyceps rozsiewają zarodniki, które są w stanie zaatakować układ nerwowy mrówki i w ten sposób zmusić ją do określonego zachowania. 

Grzyb rozsiewa swoje komórki po całym ciele mrówki, a kontrola behawioralna organizmu zwierzęcego odbywa się obwodowo. Ophiocordyceps unilateralis tworzy sieci otaczające mięśnie, zyskując kontrolę nad ciałem nosiciela. Jak wyjaśnia „Nauka w Polsce”, grzyb przerasta ciało mrówki, zamieniając organy wewnętrzne w cukry wspierające jego rozwój. 

W Polsce występuje ophiocordyceps ditmarii, atakujący błonkówki, w tym osy. 

 Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także