18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Inwazja jak z horroru

Plaga zabójczych os. Budują "supergniazda" i atakują ludzi

Wojciech Kozicki
02.07.2019  11:09
Agresywne osy budują "super gniazda" - plaga jak z horroru!
Agresywne osy budują "super gniazda" - plaga jak z horroru! Fot: Youtube.com/WSB-TV

Pamiętacie film „Rój”? To była fikcja, ale mieszkańcy stanu Alabama przeżywają prawdziwy horror.  Plaga os budujących ogromne gniazda zagraża ich zdrowiu i życiu.

Gniazda os w USA stają się coraz większym zagrożeniem. Władze ostrzegają, że może być podobnie jak w 2006 roku, gdy w całym stanie odkryto „supergniazda” tych owadów. Było ich 90, a w każdym może żyć nawet 18 tys. os. Te makabryczne kokony osiągają nawet 2 metry długości!

Likwidacja gniazda os

Sytuacja jest poważna, bo osy budują swoje gniazda coraz bliżej domów. Mieszkający w Alabamie James Barron zgłosił służbom, że takie gigantyczne gniazdo zauważył na dachu swojej wędzarni. Najbardziej martwi się o swoje wnuki, ponieważ „dzieci biegają za wolno”.

Przyznał, że chciał pozbyć się gniazda os środkiem owadobójczym. Niestety, owadom nic się stało, a jedynie wpadły w furię. Barron został użądlony 11 razy. Władze informują, że osy atakują całym rojem, a każda z nich żądli wielokrotnie.

Osy, gniazda i ocieplenie klimatu

Entomolodzy biją na alarm, że plaga os i coraz większe gniazda to skutki ocieplenia klimatu i coraz wyższych temperatur. Zazwyczaj większość os ginie zimą, ale teraz ta pora roku jest łagodniejsza i owady przeżywają w kokonach. Co gorsza, w przyszłym roku ich gniazda mogą potroić swoje rozmiary!

Tylko królowe mają składnik we krwi, który zapobiega zamarznięciu i pozwala przetrwać zimą.  Zazwyczaj królowa wiosną musi budować kolonię od nowa. Zimy są jednak coraz cieplejsze, królowych przeżywa coraz więcej, a każda z nich składa nawet 20 tys. jaj – twierdzi entomolog Charles Ray. (nytimes.com)

Osy budują gigantyczne gniazda - inwazja jak z horroru:

Przeczytaj więcej
Komentarze