Zgłaszali do reklamacji niedziałające podróbki

Oszukali Apple na prawie milion dolarów

Jacek Słowik
08.04.2019  17:11
Oszukali zwracając fałszywe IPhone'y
Oszukali zwracając fałszywe IPhone'y Fot: Wikipedia

Nietypowy ale i banalnie prosty pomysł na wyłudzenie miało dwóch chińskich obywateli studiujących w Stanach. Fałszywe, chińskie IPhone’y oddawali do autoryzowanego serwisu i otrzymywali nowe, oryginalne.

Panowie przyjechali do USA z Chin, by tutaj rozpocząć studia. Przy okazji postanowili dorobić korzystając z „dobrodziejstw" chińskiej gospodarki bogatej w podróbki. Okazało się to banalnie proste.

Chińczycy oszukali Apple

Yangyang Zhou oraz Quan Jiang przyjechali do Stanów Zjednoczonych na studia. Pierwszy z nich podjął je na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie, drugi w Linn Benton Community College. Nie wiadomo w jaki sposób się poznali i jak wpadli na pomysł rozkręcenie „biznesu”, wiadomo jednak że w sumie w ich ręce wpadły ponad 3 tys. nowiutkich IPhone’ów, całkowicie za darmo. Amerykańscy śledczy ustalili, że na oszustwach studenci wzbogacili się o ok. 895 tys. dolarów.

Wymieniali podróbki na oryginały

Ich patent był bardzo prosty i wykorzystywał lukę w systemie gwarancyjnym Apple. Otóż jeden  nich sprowadzał chińskie podróbki smartfonów, zaś drugi zanosił je do serwisu z informacją, że „telefon nie włącza się”. Okazuje się, że w przypadku gdy telefon nie chce się włączyć, sprzedawca nie jest w stanie zweryfikować jego oryginalności. Bez wahania wymieniano więc niedziałającą podróbkę na nowiutki oryginał. Cały proceder pomysłowi oszuści rozpoczęli w 2017 roku. Przez ten czas Jiang zdążył zgłosić 3069 reklamacji, z czego 1493 zostało uznanych. Oszustwo było łatwe, ponieważ Apple nie wymaga dowodu zakupu swojego telefonu.

Apple apelował o uczciwość

Co ciekawe, jeszcze w 2017 roku firma zorientowała się, że ktoś próbuje ją naciągnąć. Wystosowała nawet pismo do Jianga, w którym apelowała o zaprzestanie złodziejskiego procederu. Nie pomogło.

Gdy sprawa wyszła na jaw i trafiła na policję, oszustów zatrzymano. Teraz obaj odpowiedzą przed sądem. Zhou oskarżony został o nielegalny import towarów, zaś Jiang za oszustwo handlowe i handel towarem podrabianym.

Przeczytaj więcej
Komentarze