18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Naukowcy z szokującym eksperymentem

Ożywili mózgi martwych świń

18.04.2019  17:52
Naukowcy ożywili mózgi martwych świń
Naukowcy ożywili mózgi martwych świń Fot: publidomainpictures

Naukowcom udało się częściowo ożywić mózgi zmarłych świń. I mimo że badanie brzmi makabrycznie, to może być przełomowe dla medycyny.

Ten eksperyment może pomóc w leczeniu urazów mózgu u ludzi. To niewiarygodne, ale udało się częściowo ożywić martwe mózgi świń.

Eksperyment z martwymi świniami

Jak podaje portal „Onet”, naukowcy pochylający się nad tematem śmierci przeprowadzili eksperyment na mózgach martwych świń. Z powodzeniem spróbowali oni je „ożywić”. Udało się to częściowo, gdyż mózgi nie były w pełni sprawne. Nie można mówić o tym, że ożywione komórki mózgowe mogłyby przywrócić zwierzętom świadomość, nie podjęły też procesów odpowiadających za inteligencję. Niemniej odkrycie to może być przełomowe dla nauki i medycyny.

Na ożywionych tkankach przeprowadzono badania. Okazało się, że mózgi martwych świń zaczęły transportować substytut krwi. Co więcej komórki mózgowe podjęły aktywność metaboliczną i wykazywały reakcję na leki. To co najbardziej cieszy to fakt, że w neuronach niektórych komórek wykryto aktywność elektryczną.

Cienka granica między życiem a śmiercią

Naukowcy jasno podkreślają, że badania te mogą okazać się przełomowe w kontekście walki z uszkodzeniem mózgu u ludzi. Co więcej, pojawiły się też kwestie etyczne związane z tym odkryciem. Jak podaje „The New York Times”, który opisał eksperyment, do tej pory granica między życiem a śmiercią była jasna i wyraźna. Tymczasem po częściowym ożywieniu mózgów świń, ta granica może ulec zmianie. A to prowokuje również do przemyśleń natury biologicznej i etycznej.

Przeczytaj więcej
Komentarze