18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa fala covid-19

Pandemia wraca. Omikron EG.5.1 atakuje w Europie

Wojciech Kozicki
08.08.2023  15:11
Pandemia wraca? Omikron EG.5.1 atakuje w Europie. Fala zachorowań na COVID-19 uderzy we wrześniu 2023 roku
Pandemia wraca? Omikron EG.5.1 atakuje w Europie. Fala zachorowań na COVID-19 uderzy we wrześniu 2023 roku Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Koronawirus i COVID-19 powrócą ze zdwojoną siłą? Wielka Brytania zmaga się z subwariantem Omikrona EG.5.1 nazywanym potocznie "Eris". Pandemia koronawirusa zacznie się od nowa i stanowi zagrożenie dla Polski?

Wielka Brytania bije na alarm – subwariant Omikrona Eg.5.1., czyli tzw. Eris (oznaczenie mniejszej planety 136199 Eris), rozprzestrzenia się coraz szybciej. Zdaniem epidemiologów, może wkrótce opanować Europę, w tym Polskę. Prof. Joanna Zajkowska ostrzega przed falą zachorowań intensywną jak w ubiegłych sezonach. Nowy atak COVID-19 może rozpocząć się już we wrześniu.

Subwariant Omikrona Eg.5.1. Nowa pandemia COVID-19?

Jak przypomina portal.abczdrowie.pl, subwariant Omikronu EG.5.1 - Eris został po raz pierwszy wykryty w lutym 2023 roku w Azji. Obecnie w Wielkiej Brytanii odpowiada za 15% wszystkich zakażeń. Dominującym tam jest nadal subwariant XBB.1.16 znany jako Arcturus.

Jak groźny jest subwariant Omikrona EG.5.1? WHO klasyfikuje go jako „wariant do obserwacji”.

Podczas gdy wiele osób uważa, że jest po pandemii, już obserwujemy wzrosty przypadków COVID-19. Choć na razie są one niewielkie, pamiętajmy, że przed nami jesień i perspektywa kolejnej fali zakażeń. Tymczasem akcja szczepień w Polsce praktycznie zamarła, a dodatkowo od ostatniej gwałtownej fali minęło już kilka miesięcy, więc spadła też odporność po przechorowaniu- ostrzega wirus prof. Szuster-Ciesielska. (portal.abczdrowie.pl)

Jak zwraca uwagę Medonet.pl, nowy wariant koronawirusa będzie przechodził kolejne mutacje. Subwariantów będzie coraz więcej, a niektóre mogą być bardzo groźne dla zdrowia.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje