18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Pierwszy przypadek od 30 lat. Wraca groźna, zapomniana choroba

14.06.2019  14:29
Pierwszy przypadek od 30 lat. Wraca groźna, zapomniana choroba
Pierwszy przypadek od 30 lat. Wraca groźna, zapomniana choroba Fot: Pexels

Wydawało się, że wyeliminowaliśmy już zupełnie tę chorobę. Niestety, powróciła i jeśli jej nie zatrzymamy - może znowu zacząć zbierać żniwo. 

Polio, czyli choroba Heinego-Medina nie była odnotowana w Polsce od 1984 roku. Ostatni jej przypadek na świecie obserwowano natomiast w Wenezueli w roku 1989, czyli dokładnie 30 lat temu.

Wraca zapomniana choroba

Niestety, teraz, jak podaje CNN, polio rozpoznano u 3-letniego chłopca. Dziecko mieszka w stanie Delta Amacuro w Wenezueli i według wstępnych ustaleń - nie było szczepione. 

Pierwsze objawy pojawiły się u niego pod koniec kwietnia. W tym samym rejonie leczona była 8-latka z paraliżem nogi - być może dziewczynka również chorowała na polio. Była co prawda szczepiona, ale tylko jedną dawką leku. Pełną ochronę zapewnia dopiero przyjęcie wszystkich czterech dawek. 

Wenezuela od lat pogrążona jest w gospodarczym kryzysie - braku nawet podstawowej opieki medycznej. 

Jak objawia się polio?

Choroba może powodować utratę świadomości, zanik mięśni i niedowłady. Bardzo częste jest porażenie kończyn, trwające czasem kilka tygodni. Niekiedy zdarza się zapalenie mózgu, które pojawia się w przebiegu choroby i które może doprowadzić do śmierci chorego.

Warto dodać, że współczesna medycyna potrafi chorobie zapobiegać szczepieniami, ale nie potrafi jej leczyć. Zgubna może się więc okazać moda na nieszczepienie swoich dzieci - uważajcie.

Czytaj także