18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mutanty?

Polskę atakuje nowy gatunek kleszcza. Przenosi straszne choroby

15.07.2019  08:51
Polskę atakuje nowy gatunek kleszcza. Przenosi straszne choroby
Polskę atakuje nowy gatunek kleszcza. Przenosi straszne choroby Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

W Polsce pojawił się nowy gatunek kleszcza. Najprawdopodobniej mają na to wpływ coraz większe zmiany klimatyczne. Naukowcy ostrzegają - pajęczaki przenoszą straszne choroby. 

Nowy gatunek kleszcza pojawił się w naszym kraju! Haemaphysalis concinna nie dorobił się jeszcze polskiej nazwy, ale już sieje postrach. Jego skupiska wykryto w co najmniej dwóch województwach. Nie jest wesoło.

Odkrycie zostało opisane przez naukowców z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wystąpienie tego gatunku w Polsce to efekt... globalnego ocieplenia. Co będzie następne? Tropikalne, roznoszące malarię komary?

Nowy gatunek kleszcza w Polsce

Haemaphysalis concinna wcześniej zamieszkiwała głównie Azję. W Europie do tej pory zauważono je m.in. na Węgrzech, w Grecji czy Hiszpanii. Kleszcze te charakteryzują się jasnobrązowym ubarwieniem i ciemnymi smugami - najgorsze jest jednak to, że przenoszą one groźne choroby.

Co grozi nam ze strony Haemaphysalis concinna? Niestety, nic miłego - kleszczowe zapalenie mózgu, syberyjski tyfus kleszczowy, tularemia. Ten gatunek kleszcza przenoszą głównie gryzonie.

Nasze wyniki mają znaczenie dla zdrowia publicznego, przyczyniając się do zrozumienia ryzyka chorób przenoszonych przez kleszcze. Podkreślamy potrzebę zwiększenia świadomości obecności tego kleszcza w Polsce i ciągłego monitorowania zasięgu jego występowania - mówią autorzy badań nt. tych pajęczaków. 

Pamiętajcie by po każdym spacerze dokładnie oglądać swoje ciało. Szybko odkryty kleszcz zwiększa szansę na zwalczenie potencjalnie związanych z nim chorób. 

Przeczytaj więcej
Komentarze