18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poszukiwania zakończone

Zagadka potwora z Loch Ness rozwiązana. Koniec legendy!

Wojciech Kozicki
05.09.2019  21:53
Potwór z Loch Ness - teorie spiskowe kontra badania DNA
Potwór z Loch Ness - teorie spiskowe kontra badania DNA Fot: Facebook

Potwór z Loch Ness – to jedynie legenda, teorie spiskowe i kryptozoologia? Szkocja być może nie będzie już przyciągała turystów, którzy chcą zobaczyć Nessie. Zagadka potwora ze Szkocji została rozwiązana, gdy wykonano badania DNA.

Potwór z Loch Ness – czy rzeczywiście zamieszkuje polodowcowe jezioro Loch Ness? Naukowcy z Nowej Zelandii (Otago University) skatalogowali wszystkie żyjące w tym zbiorniku wodnym gatunki pobierając próbki DNA z wody. Okazało się, że wykryto materiał genetyczny ok. 3000 istot. W jeziorze nie żyją jednak żadne duże zwierzęta, ani tym bardziej żadna mityczna bestia.

Czy potwór z Loch Ness istnieje?

Słynne zdjęcie potwora z Loch Ness zrobiono w 1934 roku i od tamtej pory świat zastanawia się czym jest legendarny stwór. Dinozaur? Rekin polarny? Zębacz? Smok? Łódź podwodna? Nic z tych rzeczy. Okazuje się, że Nessie to prawdopodobnie ogromny węgorz, a DNA tych stworzeń jest w jeziorze bardzo dużo.

Naukowcy zaznaczają, że „gigantycznych węgorzy” nikt w Loch Ness nie wiedział, ale jest prawdopodobne, że tam istnieją i ktoś pomylił jednego z nich ze słynnym potworem. Zaznaczają jednak, że "brak dowodów na istnienie nie jest dowodem na nieistnienie”

To bardzo możliwe, że w Loch Ness żyją duże węgorze. Problem tylko co niektórzy rozumieją jako „duże”. Jedno jest pewne – w wodzie nie ma DNA żadnego dinozaura – powiedział profesor Neil Gemmell z New Zealand’s Otago University.

Wielkich zwierząt w szkockim jeziorze nie wykryto pomimo użycia nowoczesnej technologii. W 2003 roku BBC przeprowadziło ogromne poszukiwania potwora z Loch Ness i użyto wówczas 600 sonarów. Potwora nie znaleziono, ale za to utopiono mnóstwo pieniędzy.

To bardzo dziwne, bo tutejsze węgorze powinny migrować tysiące kilometrów, by się rozmnażać. Pozostają jednak na miejscu i przez to są znacznie większe – powiedział Neil Gemmell.

Czy potwór z Loch Ness istnieje?

Przeczytaj więcej
Komentarze