18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

stan zagrożenia

Wścieklizna w Polsce! Jest śmiertelna dla ludzi, zaatakowała Poznań

Emilia Waszczuk
04.07.2019  16:29
Wścieklizna w Poznaniu
Wścieklizna w Poznaniu Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu wydzielił obszar zagrożony wścieklizną. Po tym, jak ugryziony przez nietoperza człowiek zaraził się chorobą, w niebezpieczeństwie jest większa część miasta.

W parku Wilsona w Poznaniu doszło do niecodziennego zdarzenia. Mały nietoperz zaatakował i pogryzł człowieka. Kilka dni później odnaleziono martwe już zwierzę. Okazało się, że było chore na wściekliznę.

Powiatowy Lekarz Weterynarii po przebadaniu nietoperza ogłosił stan zagrożenia. W mieście może rozwijać się niebezpieczna choroba. Znaczna część Poznania została objęta obserwacją i ostrzeżeniami.

Stan zagrożenia w Poznaniu

Obszar zagrożony wścieklizną obejmuje kilka dzielnic Poznania, w tym Jeżyce, Grunwald Południe, Górczyn, Górczynek, Starołęka Mała, Dębiec, Rataje, Śródka, Zagórze, Żegrze i Winogrady.

Lekarz Weterynarii ostrzega, by na wyznaczonym terenie nie organizować imprez (w tym targów, konkursów czy wystaw) i nie wyprowadzać nieszczepionych zwierząt. Wszystkie domowe pupile, które dotąd nie zostały zaszczepione na wściekliznę, powinny jak najszybciej trafić do weterynarza.

Weterynarz apeluje też, by w razie znalezienia na obszarze objętym zagrożeniem zwłok jakiegokolwiek zwierzęcia, pod żadnym pozorem ich nie dotykać. Należy za to niezwłocznie powiadomić Straż Miejską pod numerem 986.

Wścieklizna niebezpieczna dla ludzi

Odnotowana właśnie w Poznaniu choroba może być bardzo niebezpieczna nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Pierwsze objawy wścieklizny występują około 4-8 tygodni po ukąszeniu przez chore zwierzę.

W fazie wstępnej u człowieka występują bóle głowy i złe samopoczucie, bezsenność albo senność, gorączka, drętwienie i pieczenie w miejscu ugryzienia. Po kilku dniach następuje znaczne pogorszenie stanu zdrowia.

Dochodzi do zapalenia mózgu, objawiającego się omamami i drgawkami. Następuje wodowstręt (człowiek nie jest nawet w stanie pić płynów). Już ta faza choroby może okazać się śmiertelna - może dojść do zatrzymania oddychania i krążenia. W trzeciej fazie choroby człowiek zapada w śpiączkę i umiera.

Przeczytaj więcej
Komentarze