18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przebiegunowanie Ziemi szybciej, niż sądzono. Nastąpi koniec cywilizacji?

Redakcja
22.08.2018  14:15
przebiegunowanie Ziemi
przebiegunowanie Ziemi Fot: Youtube.com/ZMIANY na ZIEMI

Wędrówka biegunów już trwa, pole magnetyczne Ziemi słabnie. Skutki będą katastrofalne.

Przebiegunowanie Ziemi i koniec świata już wkrótce? Jak podaje ibtimes.com, naukowcy zbadali skały z południowo-zachodnich Chin (zapis paleomagnetyczny, datowanie radiometryczne) i nie mają dobrych wieści. Katastrofa może nastąpić znacznie szybciej, niż do tej pory sądzili. Czy będzie to oznaczać koniec cywilizacji?

Odwrócenie biegunów - globalna katastrofa?

Nawet jeśli nie nastąpi zagłada jak w filmie „2012”, skutki przebiegunowania Ziemi i tak byłyby katastrofalne. Zostałyby zniszczone systemu łączności i zasilania. Ziemia byłaby także wystawiona na szkodliwe promieniowanie słoneczne, co miałoby fatalny wpływ na zdrowie żywych organizmów.    

ZOBACZ TEŻ: Temperatura na Ziemi rośnie. Ludziom zostało tylko kilkadziesiąt lat?  

Profesor Richard Holme z uniwersytetu w Liverpoolu przewiduje znacznie bardziej dramatyczny scenariusz. Jego zdaniem, gdy zabraknie prądu, rozpadną się społeczności, zapanuje anarchia.

Badania przeprowadzili naukowcy z Australian National University, National Taiwan University i Southern University of Science and Technology in China. Na podstawie struktury zbadanych skał obliczyli, że ostatnie przebiegunowanie trwało 10 razy szybciej niż przypuszczano. I tak zajęłoby jednak kilka stuleci, nie byłby to proces nagły jak w filmach katastroficznych.

ZOBACZ TEŻ: Kończą się surowce na Ziemi niezbędne do utrzymania życia

Wędrówka biegunów

Podczas przebiegunowania siła pola magnetycznego osłabnie nawet o 90 procent. W ciągu ostatniego stulecia nastąpiło już osłabienie o ok. 10 procent.  Biegun północny  wędruje ok. 60 kilometrów na rok. Wyborcza.pl, że znajduje się obecnie nad Kanadą i zmierza w kierunku rosyjskiej Syberii.

Portal zmianynaziemi.pl ostrzega, że podczas przebiegunowania, bieguny mogą się pojawić w zaskakujących miejscach, np. na równiku. Ziemia może mieć też nagle kilka biegunów magnetycznych. Przewiduje, że straty wynosiłyby dziesiątki miliardów dolarów dziennie, a cywilizacja mogłaby cofnąć się do średniowiecza. Naukowcy twierdzą, że trzeba rozwijać technologię, która pozwoli uratować infrastrukturę.

Kiedy nastąpi przebiegunowanie Ziemi? Tego nie da się przewiedzieć. Jak na razie pozostają jedynie symulacje komputerowe i obserwacja zmian w ziemskim polu magentycznym np. za pomocą satelitów Swarm.

ZOBACZ TEŻ: Wizje Nostradamusa - przepowiednie i koniec świata

 

Przebiegunowanie Ziemi:

logo Tu się dzieje