18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

„Radio Maryja to zło”

Przez rok słuchał Radia Maryja, by napisać sztukę

29.03.2019  17:06
Ojciec Tadeusz Rydzyk jest krytykowany przez autora sztuki "Wróg się rodzi"
Ojciec Tadeusz Rydzyk jest krytykowany przez autora sztuki "Wróg się rodzi" Fot: Wikipedia

Dziennikarz i reportażysta Marcin Kącki postanowił napisać sztukę, do której bazą jest Radio Maryja. Przez rok słuchał go codziennie. – To jest zło – ocenia.

W dość nietypowy sposób do pracy nad sztuką teatralną „Wróg się rodzi” zabrał się Marcin Kącki, dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą. Przez rok, codziennie słuchał Radia Maryja. Wnioski do jakich doszedł przez ten czas są przerażające. Co ciekawe, swoją premierę sztuka będzie miała w Toruniu.

Radio Maryja to czyste zło

Jak podaje portal „Radio Zet”, Marcin Kącki od wielu lat podsłuchiwał Radia Maryja, jednak w okresie przygotowywania sztuki włączał je codziennie. To rozgłośnia była dla niego inspiracją i główną bazą do powstania spektaklu. Jego zdaniem rozgłośnia prowadzona przez ojca Rydzyka „spełnia najważniejsze założenia radia propagandowego”. Dodał też, że radio to często używa wyrafinowanych metod do manipulowania słuchaczami. Mowa tu choćby o propagowaniu mowy nienawiści czy szantażu.

 Ja nie stawiam pytania o to, czy ojciec Rydzyk jest zły, lub też czy Radio Maryja jest złe, bo to oczywiste. To jest zło – tłumaczy autor sztuki

Ojciec Rydzyk jak Hitler?

Kącki mówiąc o swojej sztuce porównuje Tadeusza Rydzyka do Hitlera. Z niego także na początku się wyśmiewano i bagatelizowano jego wpływ. Czas jednak pokazał, że Hitler doskonale widział co robi. W podobny sposób może działać ojciec Rydzyk. Radio Maryja zostało z kolei porównane do rozgłośni, która przyczyniła się do ludobójstwa w Rwandzie w pewien sposób stymulując nastroje społeczne.

„Wróg się rodzi” – spektakl o Radiu Maryja

Sztuka napisana przez Marcina Kąckiego, „Wróg się rodzi”, swoją premierę będzie miała w sobotę 30 marca w Teatrze im Wilama Horzycy w Toruniu. Podobno również wśród aktorów temat w niej przedstawiony wzbudza kontrowersje. Jedna z aktorek zaangażowana w projekt, sympatyzująca z Radiem Maryja, zrezygnowała ze spektaklu

Przeczytaj więcej
Komentarze