18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odkryli najstarszego rekina świata. Urodził się przed Szekspirem

Redakcja
14.12.2017  14:22
Najstarszy rekin polarny na świecie
Najstarszy rekin polarny na świecie Fot: Instagram.com/juniel85

W tym wypadku rozmiar miał znaczenie.

Naukowcy spotkali w mroźnych arktycznych wodach niezwykłego rekina polarnego. Okazało się, że ma prawdopodobnie 512 lat. Tym samym jest najstarszym kręgowcem na Ziemi.

Jak informuje ladbible.com, wiek złowionego „seniora”  badacze ocenili po jego rozmiarze. Przedstawiciele tego gatunku rosną średnio centymetr rocznie. Miał ponad pięć metrów długości, więc najprawdopodobniej urodził się w 1505 roku.

Doi tej pory biolodzy sądzili, że najstarszy rekin polarny dożył 392 lat, chociaż ich przedział wiekowy szacuje się na 272-512 lat. Była to samica urodzona w 1624 roku. Nawet najstarszy wieloryb przeżył tylko 211 lat.

Kości i tkanka tych rekinów, ze względu na ich długowieczność, są dla badaczy prawdziwą skarbnicą wiedzy. Nazywa się je nawet "żywymi kapsułami czasu". Dzięki nim mogą zbadać zmiany klimatu i zanieczyszczenia środowiska z okresu kilkuset lat.

Rekin zjadł renifera

Rekiny polarne żyją w wodach, których temperatura waha się między -1, a 10 stopniami Celsjusza. Mogą ważyć ponad tonę. Dojrzałość płciową osiągają dopiero w wieku 150 lat. Większość życia poświęcają na szukanie "drugiej połówki".

Chociaż nigdy nie widziano ich polujących, to żywią się rybami. W żołądkach niektórych osobników znaleziono nawet szczątki reniferów i koni.

Te najdłużej żyjące na świecie kręgowce utworzyły kilka populacji w Oceanie Atlantyckim - powiedział Kim Praebel na sympozjum zorganizowanym przez Fisheries Society of the British Isles (ladbible.com).

Jeśli ktoś chce skosztować rekina polarnego, to powinien wybrać się do Norwegii. Jest tam przysmakiem. Należy jednak mieć się na baczności. Jego mięso jest trujące i wymaga odpowiedniego przyrządzenia.

Tak wygląda rekin polarny "w akcji":

Przeczytaj więcej
Komentarze