18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Start sezonu w niedzielę

Wraca Formuła 1. Tak zmieniał się przez lata Robert Kubica

15.03.2019  17:15
Robert Kubica ponownie wystartuje w Formule 1
Robert Kubica ponownie wystartuje w Formule 1 Fot: Eastnews

Wraca Formuła 1, a wraz z nią Robert Kubica, który po ośmiu latach przerwy ponownie zasiądzie w trakcie wyścigu za kierownicą bolidu. Z tej okazji przypominamy historię jedynego Polaka w królowej sportów motorowych.

Robert Kubica związał swoje życie z motorsportem już we wczesnych latach dzieciństwa. Dzięki własnej wytrwałości i wsparciu rodziców został pierwszym w historii - i jak dotąd jedynym - Polakiem, który startował w wyścigach Formuły 1. Do momentu tragicznego wypadku podczas Ronde di Andora w 2011 roku jego kariera zmierzała w naprawdę dobrym kierunku. Teraz kierowca znów stanął przed szansą zawalczenia o sukces. Pierwsza okazja już w niedzielę 17 marca. Robert Kubica pojawi się jako kierowca zespołu Williamsa.

Robert Kubica i gokarty

Kariera Roberta rozpoczęła się od kartingu. Kubica po raz pierwszy zasiadł za kierownicą gokartu w wieku 6 lat. Jak sam wielokrotnie powtarzał w licznych wywiadach, nie udałoby się to bez wsparcia rodziców, którzy widzieli jak wielką frajdę sprawia mu pokonywanie kolejnych zakrętów.

Po czterech latach treningów, najpierw na torze kartingowym w Krakowie, następnie w Kielcach i Wyrazowie, w 1994 roku otrzymał licencję kartingową. Miał wtedy 10 lat. Początek jego kartingowej kariery był imponujący - w ciągu trzech lat startów w zawodach w Polsce aż sześciokrotnie stawał na podium.

Wyjazd do Włoch

W wieku 13 lat młody Kubica wyjechał do Włoch, aby tam szlifować swoje umiejętności. Tempo jego rozwoju nadal powalało, bo już w 1998 roku, czyli mniej więcej rok po wyjeździe z kraju, został mistrzem Włoch i wicemistrzem Europy. Z kolei trzy lata później, w 2001, zakwalifikował się do Europejskiego Pucharu Formuły Renault 2000.

Robert Kubica zaczynał od gokartów
Robert Kubica zaczynał od gokartów Fot: Sebastian Wolny/Eastnews

Start w Formule 1

To wszystko otworzyło mu drzwi do świata wielkiego motorsportu. Robert Kubica powoli wspinał się, startując w kolejnych „Formułach”, aż pod koniec 2005 roku otrzymał kontrakt od BMW Sauber, który wprowadził go do świata Formuły 1.

Tragiczny Wypadek

Razem z zespołem BMW po raz pierwszy na torze pojawił się podczas Grand Prix w 2006 roku. W ich barwach przejeździł blisko 4 lata, by w 2010 roku przejść do teamu Renalut F1. Dodatkowo, po przejściu do drużyny Renault F1 Robert Kubica zdecydował się także na spróbowanie swoich sił w rajdach samochodowych. Niestety, podczas rajdu Ronde di Andora, 6 lutego 2011 roku, uległ wypadkowi i poważnie uszkodził sobie rękę.

Młody Robert Kubica
Młody Robert Kubica Fot: Artur Barbarowski/Eastnews

Wypadek przerwał karierę Roberta Kubicy w Formule 1 i w rajdach samochodowych.

Wielki powrót Roberta Kubicy

O ile do rajdów samochodowych Robert Kubica zaczął wracać po niespełna dwóch latach od wypadku, o tyle z Formułą 1 było gorzej. Kubica przez kilka lat walczył o szansę wejścia do bolidu. Pierwsza okazja nadarzyła się dopiera 6 czerwca 2017 roku, kiedy to dostał zaproszenie do testów bolidu Formuły 1 organizowanych przez zespół Renault.

Robert Kubica zaczynał już jako 6-latek
Robert Kubica zaczynał już jako 6-latek Fot: Krzysztof Burzyński/Eastnews

Oficjalnie, powrót Kubicy do Formuły 1 potwierdzony został 16 stycznia 2018 roku. Wtedy to zespół Williamsa zaangażował go jako kierowcę rezerwowego. Dopiero jednak 22 listopada 2018 roku Robert Kubica potwierdzony został jako kierowca wyścigowy Williamsa. Pierwszy start Kubicy po 8 latach przerwy odbędzie się 17 marca 2019 roku. Pełen harmonogram wyścigów Formuły 1 w 2019 roku znajdziecie tutaj.

Robert Kubica w 1999 roku
Przeczytaj więcej
Komentarze