18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sierpień będzie tragiczny

Sinice nas zniszczą. Nadchodzi nadbałtycka inwazja

27.07.2019  14:04
Sinice nas zniszczą. Nadchodzi nadbałtycka inwazja
Sinice nas zniszczą. Nadchodzi nadbałtycka inwazja Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Sinice co jakiś czas pojawiają się nad Bałtykiem, po czym dość szybko znikają. Teraz jednak nadchodzi najprawdziwsza inwazja - sierpień będzie pod tym względem krytyczny. 

Sinice to zmora wczasowiczów. Kiedy opanują wybrzeże - możliwość schłodzenia się w morskiej wodzie zupełnie odpada. Dla człowieka sinice są szczególnie toksyczne. 

Nie mamy dobrych wieści - nad Bałtyk nadciąga najprawdziwsza inwazja sinic. Te złośliwe organizmy i ich wyjątkowo groźne toksyny w sierpniu opanują wybrzeże. Gdy tylko woda się ociepli - plaże i fale będą należeć do nich.

Inwazja sinic w Bałtyku

Szczytu zakwitu sinic możemy spodziewać się, kiedy temperatura powierzchni wody w Bałtyku przekroczy 20 stopni. Zazwyczaj ciepła, sucha, słoneczna i mało wietrzna pogoda bardzo sprzyja kolejnym zakwitom - mówiła dla WP Anna Sierpińska z portalu Nauka o klimacie.

W sierpniu Polskę ponownie ogarnia fala upałów, a wybrzeże... tym samym fala sinic! Zdjęcia satelitarne już pokazują zakwity tych organizmów, które zaczynają tworzyć na wodzie zielonkawe wzory - a będzie tylko gorzej. Sanepid z całą pewnością zamknie więcej kąpielisk niż to miało miejsce ostatnio. Kto wie, może nawet wszystkie plaże zostaną obłożone obostrzeniami. 

Ofiarą sinic padnie nie tylko turystka, ale także rybołówstwo. Masowe obumieranie tych jednokomórkowych organizmów będzie prowadziło bowiem do dalszego zmniejszania ilości rozpuszczonego tlenu w wodzie, przez co kurczyć się będzie obszar morza zdatny do życia dla ryb - tłumaczą naukowcy.

Biorąc pod uwagę to, że Bałtyk już umiera... sinice tylko pogarszają stan naszego morza. 

Skutkami zetknięcia z sinicami mogą być bolesne oparzenia na skórze. Jednakże najgroźniejszym i niestety bardzo popularnym w Bałtyku jest gatunek - Nodularia spumigena. Wytwarza on silną toksynę, która wywołuje u ludzi gorączkę, wymioty, biegunkę, a nawet w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenie wątroby. Jeśli więc zetkniecie się z zakazem kąpieli - nie wchodźcie do wody. Będziecie potem tylko żałować. 

Zobacz także
Czytaj także