18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Złoża mogą być warte miliony

Skarb na Mierzei Wiślanej. Mogą tam być tony bursztynu

13.03.2019  10:20
Złoża bursztynu odkryto na terenie przekopu Mierzei Wiślanej
Złoża bursztynu odkryto na terenie przekopu Mierzei Wiślanej Fot: Krzysztof Mystkowski/ Eastnews

Przekop Mierzei Wiślanej może okazać się intratną inwestycją. I nie chodzi tu o kwestie polityczne czy środowiskowe, ale o fakt, że w gruntach wyznaczonych pod przekop stwierdzono obecność bursztynu. Może on być warty miliony.

Mniej więcej trzy lata temu, podczas pierwszych przymiarek do przekopu Mierzei Wiślanej, pojawiła się plotka, że w miejscu planowanego przekopu znajdują się złoża bursztynu o wartości ok. 900 milionów złotych. Informację tę szybko wsadzono między bajki. Okazuje się jednak, że może tkwić w niej ziarno prawdy.

Mierzeja Wiślana bogata w bursztyn

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej potwierdził niedawno, że podczas prac przygotowawczych na Mierzei odkryto złoża bursztynu. Informacja z pewnością jest ciekawa, ale nie ma jeszcze powodu do nadmiernej radości, gdyż nie wiadomo jak duże są te złoża. Ministerstwo Środowiska prowadzi obecnie analizę badań dotyczące obecności bursztynu. Od jej wyniku zależy czy zapadnie decyzja o wydobyciu.

Przekop Mierzei może się zwrócić

Jeśli okazałoby się, że złoża minerału faktycznie wycenione zostaną na 900 milionów złotych, inwestycja w przekop Mierzei Wiślanej mogłaby zwrócić się w całości. Jej koszt jest bowiem szacowany na 880 milionów złotych.

Przeczytaj więcej
Komentarze