18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Straszne

Śmiertelnie niebezpieczna choroba wróciła do Polski! Zbiera żniwo

08.07.2019  20:02
Śmiertelnie niebezpieczna choroba wróciła do Polski! Zbiera żniwo
Śmiertelnie niebezpieczna choroba wróciła do Polski! Zbiera żniwo Fot: MICHAL WOJCIECHOWSKI/REPORTER

Do Polski po latach wróciła śmiertelnie niebezpieczna choroba, która zbiera żniwo wśród ludzi. Odnotowano już prawie 6 tys. zachorowań.

Gruźlica zbierała kiedyś śmiertelne żniwo, a teraz wraca do Polski. Jak się okazuje, choroba, którą zdążyliśmy już kiedyś okiełznać - dalej jest groźna. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie w Polsce odnotowano w ubiegłym roku aż... 5 487 zachorowań. Warto pamiętać, że z pewnością jest ich więcej - nie wszystkie bowiem odnotowuje statystyka.

Gruźlica znowu groźna

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która może atakować praktycznie każdy narząd lub nawet kilka jednocześnie. Historycznie najczęściej spotykaną była gruźlica płuc - stała się z resztą ona powodem śmierci wielu ludzi kultury i sztuki poprzednich epok. Chorobą można zarazić się przez bliski kontakt z osobą, która na nią cierpi. 

Na gruźlice statystycznie częściej zapadają osoby mieszkające w miastach, w porównaniu do wsi nie są to jednak różnice drastyczne. Co prawda w Polsce szczepienie przeciwko gruźlicy wciąż jest obowiązkowe, ale jak widać - choroba dalej jest groźna i zbiera swoje żniwo. 

Warto wiedzieć, że jest ona naprawdę bardzo niebezpieczna - gruźlica to najczęstsza przyczyna zgonów na świecie (wywołanych przez pojedynczy czynnik zakaźny). Ponieważ przenosi się ona drogą kropelkową - czasem wystarczy z chorym przebywać w jednym pomieszczeniu i wdychać to samo powietrze by doszło do zakażenia. Warto mieć tego świadomość i szczególnie na siebie uważać. 

Przeczytaj więcej
Komentarze