18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lekarstwa nie działają

Nadciąga "super malaria"! Ta epidemia to koniec ludzkości?

Wojciech Kozicki
23.07.2019  14:43
Malaria i mozliwa epidemia - tym razem lekarstwa już nie pomagają!
Malaria i mozliwa epidemia - tym razem lekarstwa już nie pomagają! Fot: AFP/EAST NEWS/ CARL DE SOUZA

Czy zapowiada się globalna epidemia i zagłada ludzkości? Nadciąga zagrożenie z Azji – oto „super malaria”, która jest odporna na większość lekarstw. Naukowcy podają, że odnotowują kolejne przypadki zachorowań.

Azja być może wkrótce będzie się zmagać z epidemią jak z horrorów. Badacze z Tajlandii i Wielkiej Brytanii donoszą, że rozprzestrzenia się tam malaria, a konkretnie jej nowa zmutowana odmiana, która jest odporna na większość znanych nam lekarstw.

Malaria i komary

„Super malaria” jest przenoszona przez komary. Wykryto ją już m.in. w Wietnamie, Kambodży i Laos. Służby biją na alarm, że aż połowa z tamtejszych pacjentów była nosicielami nowej odmiany malarii. To jednak dopiero początek, bo naukowcy ostrzegają, że insekty z malarią wkrótce dotrą do Afryki.

Jak podaje „BBC”. pierwsze przypadki lekoopornej malarii wykryto już w 2013 roku. Naukowcy zaczęli ją badać, ale malaria zaczęła mutować w zawrotnym tempie.

Czy da się walczyć z epidemią zmutowanej malarii? Prof Tran Tinh Hie z wietnamskiego Oxford University Clinical Research Unit sugeruje, by stosować alternatywne leki, albo silne mieszanki różnych lekarstw. To wkrótce może jednak nie wystarczyć, bo malaria nadal mutuje. Służby, chcąc walczyć z malarią, koncentrują się obecnie na redukowaniu populacji komarów.

Przypominamy, że rocznie na świecie odnotowuje się prawie 300 milionów przypadków malarii. Umiera ok. 435 tys. chorych, z czego większość to dzieci poniżej piątego roku życia.

Zobacz także
Czytaj także
Przeczytaj więcej