18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Erupcja w Yellowstone! Superwulkan może doprowadzić do zagłady ludzkości

Redakcja
11.10.2018  15:40
Wulkan Yellowstone - erupcja Ear Spring. Gejzer wyrzucił śmieci
Wulkan Yellowstone - erupcja Ear Spring. Gejzer wyrzucił śmieci Fot: Facebook.com/Images by Greg Fuller

Stany Zjednoczone mogą zniknąć. W sierpniu doszło do erupcji gejzeru Ear Spring. NASA ma plan ratowania świata.

To była największa erupcja Ear Spring od 60 lat. Przy okazji gejzer wyrzucił na 9 metrów śmieci, które przez wiele lat zostawiali tam ludzie. Znaleziono m.in. dziecięcy smoczek z 1930 roku. Co więcej, od jakiegoś czasu teren wokół kaldery jest coraz bardziej aktywny sejsmicznie. Dochodzi nawet do 50 wstrząsów tygodniowo.

ZOBACZ TEŻ: Asteroida Bennu i możliwy koniec świata. NASA ma plan ratunkowy, misja rozpoczęta

Superwulkan i koniec świata?

Gdyby wulkan Yellowstone eksplodował, Stany Zjednoczone zostałyby zmiecione z powierzchni ziemi. Z powodu ogromnej ilości pyłów piroklastycznych życie na planecie byłoby zagrożone, ponieważ nastałaby globalna wulkaniczna zima. Businessinsider.com.pl pisze, że Yellowstone ma dostatecznie dużo "mocy", by doprowadzić do wyginięcia ludzkości. Żywności na świecie starczyłoby jedynie na 74 dni.

NASA zamierza zapobiec erupcji wulkanu. Chce schłodzić kalderę Yellowstone i zamierza wykonać odwiert o głębokości 10 kilometrów. Wpompowano by do wnętrza ogromne ilości wody. Jednak ryzyko ewentualnego przebudzenia wulkanu i koszty (3 miliardy dolarów) sprawiają, że plan wydaje się niemożliwy do zrealizowania. Wielu ludzi nie chce również, by zużyto ogromne ilości wody w taki sposób. Ma to przekonać przeciwników "misji ratunkowej".

Yellowstone i elektrownia geotermalna

NASA ma pomysł, by po wykonaniu odwiertu wybudować elektrownię geotermalną. Wytwarzałaby energię elektryczną za niezwykle konkurencyjną cenę. Zasilałaby teren wokół Yellowstone przez tysiące lat.

ZOBACZ TEŻ: Wulkan w Europie wybuchnie. Kontynent będzie sparaliżowany

Superwulkan Yellowstone:

Yellowstone i wybuch wulkanu (symulacja):

Czytaj także