18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Szopka bożonarodzeniowa to "recydywa". Sąd we Francji zdecydował

Redakcja
14.12.2018  12:19
Francja jak państwo świecie walczy z symbolami religijnymi. Szkopa bożonarodzeniowa w Beziers ma być przeniesiona. Polityk Robert Menard protestuje
Francja jak państwo świecie walczy z symbolami religijnymi. Szkopa bożonarodzeniowa w Beziers ma być przeniesiona. Polityk Robert Menard protestuje Fot: MONKPRESS/East News

Francja, departament Herault. Sąd administracyjny podjął kontrowersyjną decyzję. Ze względu na laickość państwa, szopka bożonarodzeniowa musi zniknąć z budynku merostwa.

W budynku merostwa nie może znajdować się szopka bożonarodzeniowa. Jak podaje leparisien.fr, władze Beziers muszą szybko się z nią uporać, bo każdy dzień zwłoki ma kosztować je 2 tys. euro.  Jest ona uznana przez sąd za „recydywę”.

ZOBACZ TEŻ: Paryż zdewastowany po zamieszkach. Zniszczono m.in. Łuk Triumfalny 

Laicka Francja

We Francji to nie pierwsza tego typu sprawa z takim wyrokiem. Sąd podkreślił, że nie zabrania wystawienia szopki, ale nie może ona znajdować się w budynku merostwa. Narusza w ten sposób zasady laickości państwa.

Burmistrz Beziers Robert Ménard jest popierany przez Front Narodowy i Zjednoczenie Narodowe. Zapowiedział, że do sądu trafi apelacja w sprawie szopki. Być może zainspiruje się rozwiązaniem, na które wpadł Laurent Wauquiez, który umieścił szopkę bożonarodzeniową w hotelu Auvergne-Rhône-Alpes w ramach wystawy.

ZOBACZ TEŻ: W Rosji czuć już święta. Emeryt postawił choinkę z krowiego łajna

Szopki bożonarodzeniowe we Francji

Jak podaje tvp.info, we Francji w 2016 roku Rada Stanu zdecydowała, że szopki bożonarodzeniowe mogą znajdować się we francuskich budynkach publicznych. Nie mogą mieć jednak charakteru religijnego, by zapewnić rozdział kościoła od państwa.  Już w 2015 roku władze Beziers jako jedyne wyłamały się z powyższego zakazu. Robert Ménard powoływał się wówczas na świadectwo tysiącletniej i chrześcijańskiej tożsamości. Sugerował, że szopki bożonarodzeniowe są potrzebne Francji w ramach odnowy duchowej.

Wpolityce.pl przypomina, że podobne decyzje zapadły we Włoszech. Aby nie urazić muzułmanów w jednej ze szkół nakazano usunięcie z przestrzeni publicznej wszystkich symboli bożonarodzeniowych. Obchodzi się tam „święto zimy” zamiast Bożego Narodzenia.

ZOBACZ TEŻ: Francuski koń napadł na bar. Chciał obstawić gonitwę?

Jak zrobić szopkę bożonarodzeniową?

Przeczytaj więcej
Komentarze