18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

przenoszą je ptaki

Tropikalne kleszcze nadciągają? Są wielkie i przenoszą groźne choroby

Emilia Waszczuk
18.06.2019  20:37
Egzotyczne kleszcze coraz bliżej Polski
Egzotyczne kleszcze coraz bliżej Polski Fot: Wikipedia

Duże, tropikalne kleszcze są coraz bliżej Polski. Właśnie odnotowano skupiska niebezpiecznych pajęczaków w dwóch krajach związkowych w Niemczech.

Dwa centymetry długości (!) i ciała pokryte pomarańczowymi paskami. Ponadto - jak przystało na pajęczaki - kilka odnóży i wbijające się w skórę (także ludzką) szczękoczułki. Tak wyglądają niebezpieczne, egzotyczne kleszcze hyalomma, które coraz bardziej zbliżają się do Polski.

Kleszcze hyalomma w Niemczech

W ostatnich dniach skupiska egzotycznych pajęczaków odkryto w dwóch krajach związkowych w Niemczech. Naukowcy twierdzą, że przybyły tam wraz z ptakami - ich larwy gnieżdżą się często w ptasich piórach.

Czemu zbliżanie się hyalomma do Polski jest dla nas zjawiskiem alarmowym? Kleszcze egzotyczne są większe i silniejsze od europejskich. Aby wbić się w skórę człowieka, ten nie musi wcale stanąć na ich drodze. 2-centymetrowe potworki potrafią przebyć nawet 100 metrów by zaatakować potencjalną ofiarę!

Ponadto, podobnie jak nasze rodzime, kleszcze tropikalne przenoszą niebezpieczne choroby. Mogą doprowadzić do boleriozy, zapalenia mózgu i gorączki kleszczowej.

Na szczęście skupiska egzotycznych kleszczy, znalezione w Niemczech, były niewielkie. Nie ma też na razie informacji o tym, by zaatakowały ludzkich mieszkańców sąsiadującego z Polską kraju.

Przeczytaj więcej
Komentarze