18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

UE wprowadza zakazy

Koniec z grillowaniem jakie znamy

28.03.2019  08:13
UE zakazuje jednorazowych, niebiodegradowalnych produktów
UE zakazuje jednorazowych, niebiodegradowalnych produktów Fot: Pixabay

Parlament Europejski poparł wprowadzenie zakazu używania jednorazowych, plastikowych produktów. Ze sklepowych półek znikną nie tylko foliowe slomki, ale też plastikowe, jednorazowe kubki i sztućce.

Piwo w plenerze już nigdy nie będzie smakowało tak samo, a kiełbasa z grilla w czasie festynu, czy karkóweczka pieczona w czasie majowej imprezy, wymagać będą jedzenia z talerza z papieru i używania metalowych sztućców.

Wielu Polaków informacje te mogą nieco przerazić. Foliowych torebek używamy niemal nałogowo, kochamy patyczki higieniczne "do uszu", a picie i jedzenie z plastiku i plastikiem kojarzy nam się z beztroską majówką i wakacjami. Ale to już koniec.

Od 2021 roku koniec z jednorazówkami

W środę Parlament Europejski przegłosował zmiany w prawie, zakazujące jednorazowych, plastikowych przedmiotów. Za było 560 posłów, przeciw jedynie 28.

Skąd ten - dla niektórych przerażający - pomysł? Czy parlamentarzyści z PE nie grillują? Cóż, zdaniem Komisji Europejskiej aż 80 procent śmieci, które zanieczyszczają morza i oceany, to tworzywa sztuczne, z czego 70 procent stanowią produkty, których UE chce zakazać. Co chwilę zresztą dobiegają nas informacje o kolejnym wielorybie, który w żołądku miał tony foliówek. A i rafa koralowa niedługo zamieni się w rafę plastiku.

Czego zakaże Unia?

Od 2021 roku z obiegu znikną między innymi słomki do napojów, plastikowe sztućce, kubeczki i talerzyki, jednorazowe, plastikowe opakowania, patyczki do uszu a nawet uchwyty do baloników.

Co więcej, do 2019 roku każdy kraj członkowski UE będzie musiał dostosować się do nowych zasad recyklingu i osiągnąć poziom 90 procent recyklingu butelek. Te plastikowe będą musiały być częściowo wykonane z materiałów biodegradowalnych.

Producenci produktów, których nie da się recyklingować, a które zagrażają środowisko, będą dodatkowo płacić. Dostanie się między innymi firmom wytwarzającym filtry do papierosów, mokre chusteczki czy sieci rybackie. Dodatkowo na "niebezpiecznych" i nieekologicznych produktach, całkiem tak, jak dziś na paczkach papierosów, umieszczane będą (obowiązkowo) informacje o zagrożeniu.

Przeczytaj więcej
Komentarze