18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ekolodzy alarmują: to zrujnuje środowisko

W Tatrzańskim Parku Narodowym staną wyciągi narciarskie?

25.04.2019  15:16
W Parku Narodowym może powstać wyciąg narciarski
W Parku Narodowym może powstać wyciąg narciarski Fot: Albin Marciniak/East News

Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które pozwolą wybudować m.in. wyciągi narciarskie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Apel o wycofanie się z projektu złożyły już 74 organizacje proekologiczne.

Wyciągi i trasy dla narciarzy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Już wkrótce takie inwestycje mogą się tam pojawić, co przyprawia ekologów o gęsią skórkę.

Narciarze w Tatrzańskim Parku Narodowym

Według informacji, jakie podała „Gazeta Wyborcza” chodzi przede wszystkim o dwa projekty: rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco wpływać na środowisko, a także nowelizację ustawy o ocenie oddziaływania na środowisko.

W obu przypadkach wszystko rozbija się o budowę i funkcjonowanie wieloskalowych inwestycji narciarskich w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.

Tatrzański Park Narodowy może zostać zdewastowany

Według Radosława Ślusarczyka z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot, cytowanego przez „GW”, inwestycje te miałyby być pozostawione bez żadnej kontroli i nadzoru. A to w prostej linii może doprowadzić do dewastacji tych terenów. Ucierpieć mogą też dzikie zwierzęta zasiedlające te tereny.

Ekolodzy apelują o powstrzymanie planów

W związku z planami zmian w rozporządzeniach i przewidywanej budowie kompleksów narciarskich na terenach chronionych, z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego zwróciły się 74 różne organizacje proekologiczne. Zwracają oni uwagę na to, że szczególnie zagrożony jest teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdyż to właśnie tam żyją unikatowe gatunki zwierząt, takie jak kozica czy świstak.

Ministerstwo Środowiska nie odniosło się jeszcze do apelu ekologów oraz informacji na temat inwestycji w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Przeczytaj więcej
Komentarze