18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe prawo w USA

Kompost z trupa. Ludzkie zwłoki zmienią się w nawóz do ogródka

22.05.2019  16:25
Kompost z nieboszczyka. Waszyngton wprowadza nowe prawo
Kompost z nieboszczyka. Waszyngton wprowadza nowe prawo Fot: Pixabay

W stanie Waszyngton w USA ustanowiono prawo, które pozwoli kompostować ludzkie zwłoki.  Od teraz każdy denat będzie mógł spełnić się również po śmierci - jako super ekologiczny nawóz do domowego ogródka.

Trumna i tradycyjny pogrzeb, to już przeżytek. Kremacja i trzymanie prochów w urnie, albo rozsypywanie ich po świecie (w Polsce nielegalne!) także. Jest nowy sposób na pozbycie się ciała denata i to w pełni eko. Każdy umarlak będzie mógł przysłużyć się ziemi i roślinkom - jako nawóz. No dobrze, nie każdy. Na razie ograniczmy się do mieszkańców stanu Waszyngton.

Zwłoki w ogródku? Tak, na kompost

Nowe, szokujące prawo, zostało ostatecznie ustanowione 21 maja. Ustawę podpisał gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee. Co ciekawe, już powstała tam pierwsza firma, która kompostowaniem się zajmie. Jeśli jesteście ciekawi, jak ma to wyglądać, spieszymy z wyjaśnieniem. Jeśli was to przerasta, pomińcie dwa kolejne akapity.

Zobacz także

Kompost z trupa. Jak to działa?

Założycielka pierwszej w USA firmy kompostującej zwłoki - Katrina Spade -  tłumaczy, że to świetna alternatywa dla tradycyjnych pochówków. W dodatku super ekologiczna - dzięki niej uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery!

Aby kompostować ludzkie zwłoki, wystarczy zamknąć je w szczelnym, sześciokątnym, stalowym pojemniku i zalać je lucerną, słomą i zrębkami drewna - podaje BBC.

Mieszanka pozostawiana jest na 30 dni, w czasie których ciało całkowicie się rozkłada, dając ostatecznie dwie taczki kompostu. Co z nim zrobić? Decyzja zależy od bliskich denata - mogą na przykład użyźnić nim ogródek.

USA nie jest pierwsze!

Szokujące? Cóż, w Polsce nawet kremacja nie jest jeszcze metodą powszechną, co dopiero mówić o robieniu z nieboszczyka kompostu. A jednak, nie jest to nic innowacyjnego, bo metodę znają już od pewnego czasu Szwedzi.

Nawóz z denatów w pewnym sensie mogą robić też Brytyjczycy. Na wyspach możliwy jest bowiem pochówek bez trumny - ciało rozkłada się szybciej i od razu przenika do ziemi.

Przeczytaj więcej
Komentarze