18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WHO ostrzega

Grozi nam pandemia śmiercionośnej grypy

12.03.2019  15:37
Grozi nam pandemia śmiercionośnej grypy
Grozi nam pandemia śmiercionośnej grypy Fot: Eastnews

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowanej w poniedziałek strategii walki z grypą twierdzi, że w najbliższych latach na pewno dojdzie do pandemii. Zaleca też wdrożenie odpowiednich działań prewencyjnych.

Według WHO świat nie uniknie kolejnej pandemii grypy. Co więcej, tym razem wirus może zmutować i stać się jeszcze bardziej niebezpieczny dla życia ludzkiego. Takie informacje znajdziemy w opublikowanym w poniedziałek przez tę organizację dokumencie „Globalna strategia w sprawie grypy 2019 – 2030”. Znajdują się tam także zalecenia dla poszczególnych krajów dotyczące ochrony przed wirusem.

Nie unikniemy pandemii grypy

Organizacja podkreśla też wyraźnie, że nie należy pytać czy dojdzie do pandemii, ale kiedy. Ta jest bowiem nieunikniona. Dlatego powinniśmy jak najlepiej przygotować się na jej nadejście. Zgodnie ze strategią, działania profilaktyczne będą bowiem tańsze niż koszt walki z epidemią na wielką skalę.

Grypa mutuje i może zabijać

Eksperci WHO ostrzegają, że istnieje prawdopodobieństwo, iż w którymś momencie znacznie niebezpieczniejsze wirusy, niż grypa którą znamy, zmutują i zaczną przenosić się ze zwierząt na ludzi. Ponadto wirusów grypy jest bardzo wiele i są one bardzo zmienne. Rokrocznie notuje się od 3 do 5 milionów groźnych przypadków zachorowań na grypę. Z tego ok. 290 -650 tys.  przypadków kończy się śmiercią.

To nie pierwsza pandemia grypy

Skutki pandemii grypy mogliśmy już obserwować w latach 2009 i 2010. Średnio co piąty człowiek żyjący na Ziemi został wtedy zainfekowany wirusem. Z kolei śmiertelność wyniosła 0,02 procent.

Przeczytaj więcej
Komentarze