18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Giganty wracają

Wielkie, czarne pszczoły w Polsce. Pod żadnym pozorem ich nie zabijaj!

17.05.2019  13:59
Czarna pszczoła wraca do Polski
Czarna pszczoła wraca do Polski Fot: Shutterstock

Czarne pszczoły - Xylocopa violacea - wracają. Gatunek uznany przed latami za wymarły, ponownie osiedla się w Polsce.

Boicie się owadów? Jeśli tak, te mogą was przerazić. Są czarne (no dobrze, nie do końca), duże i bzyczą, a to już wystarczy, by niektórzy na ich widok zaczęli krzyczeć i uciekać.

Wielkie czarne pszczoły nie są codziennym widokiem, ale mogą się nim stać. Wracają bowiem (a to znaczy, że już tu były) do Polski i zakładają kolejne gniazda. A biolodzy mają ogromną nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

Choć nie wyglądają zbyt przyjemnie, zadrzechnie fioletowe - bo taki jest ich faktyczny kolor i właściwa nazwa - są całkowicie niegroźne. Jednocześnie są też największymi pszczołami występującymi w naszym kraju.

Czarne pszczoły pod ochroną

Co ciekawe, w 2002 roku gatunek został uznany za wymarły, jednak od kilku lat bacznym obserwatorom udaje się go zauważyć. Wielki powrót czarnych pszczół został oficjalnie odnotowany w 2014 roku i wtedy objęto je częściową ochroną.

Tymczasem Stowarzyszenie Natura i Człowiek apeluje - jeśli zauważycie takie owady, dajcie im żyć i koniecznie wyślijcie maila na adres naturaiczlowiek@gmail.com!