18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Grozi nam REAKCJA ADE

Wirus dengi w Europie. Połączy się z covidem w potwora?

Wojciech Kozicki
08.11.2023  14:07
Tropikalny wirus dengi w Europie. Radio ZET Zdrowie: połączy się z COVID-19?
Tropikalny wirus dengi w Europie. Radio ZET Zdrowie: połączy się z COVID-19? Fot: CDC-COLLINS/PHANIE/East News

Nowa epidemia? Tropikalny wirus dengi przeniknął do Europy. Połączy się z COVID-19 wywołując poważne powikłania? Może wystąpić tzw. reakcja ADE.

Grozi nam nowa epidemia w Europie? Tropikalny wirus dengi już jest na Starym Kontynencie, a kolejne przypadki odnotowano na południu Europy, głównie na terytorium Francji i Włoch. Wirus, który co roku zabija 40 tys. osób na świecie, może oznaczać zabójcze zagrożenie dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, powodując poważne powikłania.

Wirus Dengi w Europie. W zabójczym duecie z COVID-19?

Jak wyjaśniają Radio ZET i mikrobiolożka z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublina prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, połączenie covidu i dengi może mieć poważne konsekwencje. Może wystąpić tzw. zjawisko wzmocnienia zależnego od przeciwciał (ADE). Jak wyjaśnia Medonet, przeciwciała powstałe po pierwszej infekcji jednym z czterech gatunków wirusa dengi, przy okazji zakażenia innym gatunkiem tego wirusa wzmacniają jego replikację. Może dojść nawet do objawów krwotocznych.

„Nature” alarmuje, że wirus dengi co roku zabija 40 tys. ludzi na świecie, a liczba zachorowań na początku października 2023 r. sięgnęła 4,2 mln w 79 krajach. Patogen ten przenoszą komary Aedes albopictus oraz Aedes aegypti, wywołując gorączkę, bóle głowy oraz zmęczenie. Na ogół występuje on w regionach tropikalnych, jednak na skutek zmian klimatu komary przenoszące dengę coraz lepiej czują się w Europie, na razie głównie w południowej części naszego kontynentu.
- pisze Zdrowie Radio ZET.

Wirus dengi w Europie. Skąd się wziął i czy zostanie chorobą endemiczną?

Wirus dengi co roku zabija 40 tys. osób na świecie. Z powodu zmian klimatycznych zadomowił się już w coraz cieplejszej Europie. Przywożą go turyści, a także rozprzestrzeniają go komary tygrysie (Aedes albopictus). Wirus dengi przenosi się między ludźmi. Eksperci ostrzegają, że wirus dengi w Europie może stać się patogenem endemicznym, także w Europie Północnej.

Mówimy tu o zjawisku znanym jako wzmocnienie zależne od przeciwciał (ADE), które może prowadzić do nasilenia choroby u osób wcześniej narażonych na zakażenie lub zaszczepionych przeciwko wirusowi dengi. Jest to reakcja przeciwna do oczekiwanej, polegająca na nasileniu objawów zamiast na poprawie reakcji układu odpornościowego na zakażenie- Medonet wyjaśnia na czym polega zjawisko ADE.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje