18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Naukowcy przerażeni

"Wirus wampir" odkryty. Działa jak polityk TEJ partii

Wojciech Kozicki
16.11.2023  19:51
Naukowe odkrycie - "wirus wampir" w glebie. Radio Zet Zdrowie: cząsteczki wirusa  i groźny bakteriofag wykorzystuje inne wirusy
Naukowe odkrycie - "wirus wampir" w glebie. Radio Zet Zdrowie: cząsteczki wirusa i groźny bakteriofag wykorzystuje inne wirusy Fot: Phanie Agency/Spehner-Joubert/East News,Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Naukowcy biją na alarm. W USA w badanych próbkach gleby wykryty został WAMPIRZY WIRUS. Cząsteczki wirusa replikują się żerując na innych. Niezwykłe odkrycie naukowe oznacza zagrożenie epidemiologiczne?

Odkrycie naukowe jak z horroru. Badanie gleby w stanach Maryland i Missouri przyniosło odkrycie szeregu „wampirzych wirusów”, czyli replikujących się podczas żerowanja na innych cząsteczkach. Sensacja naukowa nie jednak jednak dobrą wiadomością. Wampirzy wirus jest wyjątkowo zakaźny. „Wirusy wampiry” potrafią rozmnażać się w zatrważającym tempie.

Wirus wampir zabija. Odkrycie naukowców z USA

Jak wyjaśnia Radio ZET, badacze z Uniwersytetu Marylandu w Baltimore (UMBC) oraz Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Saint Louis ostrzegają, że „wirus wampir” może uśpić czujność wirusa gospodarza. Bakteriofag, np. gatunek bakterii Streptomyces występujący w glebie, integruje się z „pomocnikiem”. Naukowcy byli w szoku, gdy odkryli jak wirus przyczepia się do innego wirusa, by na nim żerować.

Cały proces zachodzi, gdy bakteriofag przyczepia się do szyjki wirusa glebowego, wykorzystując jego “życie”.  Zazwyczaj dany bakteriofag (wirus atakujący bakterie) może infekować wyłącznie bakterie jednego rodzaju.  Bakteriofagi, zwane także po prostu fagami, należą do najliczniejszych organizmów na Ziemi. W gramie brudu mogą znajdować się miliony

- wyjaśnia Radio ZET

Finalnie „wirus wampir” może zamordować wirusy infekujące np. uprawy i zwierzęta gospodarskie. Niszczy również dobre wirusy niezbędne do prawidłowego rozwoju i zdrowia gleby. To po prostu bezlitosny morderca i anihilator bez serca.

Jak dodaje Interia.pl, "choć istnienie wirusów o złowieszczej nazwie jest znane badaczom od dziesięcioleci, to po raz pierwszy odkryto ich ślady w Stanach Zjednoczonych". Wyniki badania opublikowano w "Journal of the International Society of Microbial Ecology".

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje