18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czarny scenariusz

Wkrótce... BĘDZIEMY MODYFIKOWANI GENETYCZNIE

15.11.2022  16:57
Ludzkość modyfikowana genetycznie
Ludzkość modyfikowana genetycznie Fot: Mongkolchon Akesin/Shutterstock

Dzieci modyfikowane genetycznie to koszmar konserwatystów i niespełniony sen naukowców. Czy wkrótce się on faktycznie ziści?

Dzieci modyfikowane genetycznie budzą ogromne kontrowersje, tak jak wszystko, w czego genetykę ingerujemy. Jednakże dr Kevin Smith z Abertay University w Szkocji, jako bioetyk uważa, że wszelkie wątpliwości moralne społeczeństwa są... bezzasadne.

Co więcej, dr Smith jest zdania, że ryzyko związane z modyfikowaniem genów zarodków ludzkich jest na tyle niskie, że warto spróbować. Bioetyk żywi przekonanie, że naukowcy pierwszą próbę stworzenia takich dzieci podejmą za 2 lata.

Dzieci modyfikowane genetycznie zawładną światem

Naukowiec jednocześnie podkreśla, że nie chodzi mu o "projektowanie dzieci". Chce jedynie sprawić, żeby ludzkość w końcu pozbyła się wielu groźnych i poważnych chorób, które od lat ją dręczą.

Aby zdobyć zaufanie społeczeństwa należy zawsze działać w zgodzie z etyką lekarską, ponieważ społeczeństwo w większości sprzeciwia się modyfikacjom genetycznym

- przyznaje doktor.

Sam jednak uznaje sprzeciw wobec inżynierii genetycznej za hamowanie rozwoju medycyny. Dzieci modyfikowane genetycznie są w jego oczach nadzieją dla ludzi ciężko i nieuleczalnie chorych.

Gdyby tak negatywne podejście do innowacji biomedycznych dominowało w latach siedemdziesiątych XX wieku, rozwój i zastosowanie in vitro - niezwykle korzystnej technologii medycznej - zostałoby poważnie opóźnione albo nigdy nie doszłoby do skutku

- podkreśla.

Dr Smith podkreśla, że wraz z takim krokiem w przyszłość, długość życia kolejnych pokoleń znacznie by się wydłużyła. Popieracie tak odważne kroki?

Czytaj także