18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Władca Pierścieni" oskarżony o rasizm. "Dyskryminacja orków"

Redakcja
28.11.2018  10:58
"Władca Pierścieni" tolkiena to promocja rasizmu?
"Władca Pierścieni" tolkiena to promocja rasizmu? Fot: Youtube.com

J.R.R.Tolkien i jego trylogia promują rasizm? Okazuje się, że „Władca Pierścieni” propaguje wyższość rasową jak naziści i Adolf Hitler. Znany pisarz porównał orków do imigrantów na granicy Meksyk-USA i zaapelował do Donalda Trumpa.

Jak przypomina dailymail.co.uk, Tolkien był krytykiem rasizmu i polityki Hitlera. Nie zgadza się z tym jednak amerykański pisarz science fiction Andy Duncan. Podczas podcastu „Geek's Guide” stwierdził, że Tolkien przedstawił orków jako istoty gorsze od innych. Uważa, że może mieć to poważne konsekwencje społeczne.

Dyskryminacja orków

Jego zdaniem wielu orków wykonywało rozkazy Saurona "w ramach samoobrony" i nie mieli wyboru. Opisał sytuację jako złożoną i uważa, że istoty z Mordoru są jak współcześni imigranci na granicy USA-Meksyk. Nawiązał do działań prezydenta Donalda Trumpa i zaapelował, by ten spróbował zrozumieć swoich przeciwników i ich nie demonizował.

Tolkien wyraźnie uznawał niektóre rasy za gorsze od innych. W swojej twórczości przedstawił orków jako brzydkie i kanibalistyczne potwory pragnące jedynie mordować – powiedział Duncan. (dailymail.co.uk)

To nie pierwszy kontakt Duncana ze Śródziemiem. Stworzył kiedyś parodię tego uniwersum, w której przedstawił prawicowego polityka-hobbita. Bohater walczył, by nie wpuścić imigrantów-orków do kraju (Shire).

Pozostaje tylko czekać aż ktoś zwróci uwagę na dyskryminację zombie w serialu "The Walking Dead" lub nękanie Kitowców w "Power Rangers".

ZOBACZ TEŻ: "Władca Pierścieni" powróci jako serial od Amazon

"Władca Pierścieni" - orkowie:

Czytaj także
Przeczytaj więcej