18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Spada jakość spermy"

Ujawnili wyniki badań. Covid powoduje bezpłodność?

Wojciech Kozicki
03.07.2023  12:25
Powikłania po covid-19 u mężczyzn i bezpłodność? Radio ZET:  badania wykazały słaba jakość nasienie i słabe plemniki
Powikłania po covid-19 u mężczyzn i bezpłodność? Radio ZET: badania wykazały słaba jakość nasienie i słabe plemniki Fot: BSIP/East News

Powikłania po koronawirusie i wpływ na jakość spermy. Lekarze ostrzegają, że covid-19 obniża jakość męskiego nasienia. Czy mężczyźni po infekcji koronawirusem mogą cierpieć na bezpłodność i doznać uszkodzenia jąder?

Problemy mężczyzn po zakażeniu koronawirusem. Już wcześniej ostrzegano, że powikłania po COVID-19 obejmują m.in. jądra i plemniki. Jak potwierdzają nowe badania przedstawione na dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE), nawet 3 lata po łagodnym przechorowaniu koronawirusa u mężczyzn zaobserwowano obniżoną jakość nasienia.

Koronawirus i powikłania. Jak COVID wpływa na nasienie i plemniki?

Jak wyjaśnia Radio ZET, w klinikach badania niepłodności potwierdzono, że koronawirus długotrwale pogarsza jakość spermy. Prof. Rocio Nunez-Calonge z Grupo Internacional de Reproduccion Madrycie w Hiszpanii przebadał męską spermę sprzed i po pandemii wykazując, że po infekcji COVID-19, objętość ejakulatu spada o 20 proc. (spadek z 2,5 ml do 2 ml), a koncentracja plemników spadła o 26,5 proc. (z 68 mln do 50 mln na 1 ml ejakulatu).

Całkowita ruchliwość plemników zmniejszyła się o ok. 9 proc. U połowy mężczyzn stwierdzono spadek o 57 proc. całkowitej liczebności plemników. Co więcej, okazało się, że po 100 dniach od infekcji zarówno koncentracja, jak i ruchliwość plemników nie uległy poprawie

- wyjaśnia Radio ZET.

Naukowcy muszą przeprowadzić kolejne badania, by wyjaśnić jak koronawirus wpływa na plemniki. Podejrzewają, że niska jakość spermy i plemników jest związana ze stanem zapalnym i osłabieniem układu odpornościowego, uszkadzającymi komórki rozrodcze.

Powikłania po covid-19. Koronawirus powoduje uszkodzenie jąder?

Już w 2021 roku badacze bili na alarm badając próbki nasienia mężczyzn po infekcji koronawirusem. Odkryli, że u mężczyzn z COVID-19 markery stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego w plemnikach były zwiększone o ponad 100 proc. w porównaniu ze zdrowymi. Ujawniono, że stężenie plemników zmniejszyło się o 516 proc., ruchliwość o 209 proc., a kształt plemników zmienił się o 400 proc.

Behzad Hajizadeh Maleki, jeden z autorów badania w 2021 roku, stwierdził, że "męski układ rozrodczy podczas zakażenia COVID-19 powinien być uznany przez Światową Organizację Zdrowia za narząd wysokiego ryzyka”.

Badacze z Uniwersytetu Assam w Indiach zwrócili uwagę na wysoką temperaturę podczas przechodzenia koronawirusa. Ostrzegają, że może ona doprowadzić do obrzęku i uszkodzenia jąder, a finalnie spowodować niepłodność.

Najważniejsze, że nie ma dowodów na obecność wirusa COVID-19 w nasieniu ani na to, że wirus może być przenoszony przez nasienie

- uspokajają naukowcy. (Medonet)

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje