18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Kontrola rodzicielska"

Zakaz sprzedaży energetyków. Rząd potwierdza

Wojciech Kozicki
15.02.2023  16:52
Energetyki nie dla dzieci. Szkodliwość, skład, kofeina i przedawkowanie
Energetyki nie dla dzieci. Szkodliwość, skład, kofeina i przedawkowanie Fot: Value Stock Images/East News

Jaki wpływ mają napoje energetyczne na zdrowie? Czy są szkodliwe? Minister sportu Kamil Bortniczuk w Polsat News zapowiedział zakaz sprzedaży energetyków dzieciom. Będą jak alkohol i papierosy? Co naprawdę mają w składzie energetyki i co może oznaczać częste spożywanie i przedawkowanie napojów energetyzujących z kofeiną?

Minister sportu Kamil Bortniczuk w programie Polsat News „Gość Wydarzeń” zapowiedział zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom. Określił regulację jako „przywrócenie rodzicom władzy rodzicielskiej”. Doprecyzował, że całkowity zakaz spożywania nie jest planowany. W Polsce ma obowiązywać jednak zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, a rodzice będą mogli dać dzieciom energetyki do spożycia. Warto dodać, że spożycie napokój energetyzujących doprowadzało już do zgonów dzieci.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla niepełnoletnich

Zakazu sprzedaży napojów energetycznych niepełnoletnim domagają się politycy partii Republikańskiej. Chcą również ograniczeń ustawowych w ich reklamowaniu. Minister sportu w Polsat News zapewnił, że projekt tej partii znajdzie poparcie w Sejmie, a taka regulacja jest „dobra i potrzebna”. Powiedział, że projekt regulacji nie budzi żadnych kontrowersji, a wszyscy eksperci są zgodni, że „napoje energetyczne szkodzą dzieciom wielowymiarowo

Jeżeli jakiś rodzic, z jakichś powodów uzna, że może to dziecku podać, to może go kupić i mu podać ten napój, w jakiejś kryzysowej sytuacji, kiedy dziecko będzie musiało być na nogach jeszcze kilka godzin i  wyższy interes będzie tego wymagał – zapowiedział Bortniczuk w Polsat News.

Minister sportu stwierdził, że napoje energetyczne w Polsce są bardzo tanie, bardzo rozreklamowane, w dużych butelkach i dziecko bez kontroli rodzica potrafi spożyć w ciągu dziesięciominutowej przerwy lekcyjnej równowartość sześciu kaw.

Jak szkodliwe są napoje energetyczne? Skład energetyków i wpływ na zdrowie

Nie brakuje publikacji mówiących o szkodliwości napojów energetycznych. Medonet przypomina dramat, gdy 36-letni amerykański gracz, który chciał zaimponować wirtualnym kolegom, prawie umarł po wypiciu 12 napojów energetycznych w zaledwie 10 minut. Wystąpiło ostre zapalenie trzustki, a „organ dosłownie sam zaczął się zjadać” z powodu ogromnych ilości cukru, kofeiny i innych pobudzających substancji chemicznych w składzie energetyków.

Akademia Dietetyki informuje, że do spożywania napojów energetycznych i izotonicznych przyznało się ponad 21% Polaków w przedziale wiekowym od 15 do 75 lat. Należą do grupy napojów funkcjonalnych, czyli tzw. żywności funkcjonalnej. Chociaż są słabymi źródłami energii, w Polsce określono je jako „energetyki”. Tymczasem w języku angielskim używa się określeń „stymulant drink” czy „energy drink”.

Po napoje energetyczne sięgamy, gdy chcemy się szybko pobudzić. W zależności od producenta skład energetyków jest różny, ale zwykle znajdziemy w nich: kofeinę, guaranę, taurynę, witaminy z grupy B, różne zioła, a także wysoką zawartość cukru. Wszystkie te składniki działają silnie pobudzająco, szczególnie jeśli występują w wysokich dawkach – ostrzega Medonet.

Skład napojów energetycznych i efekty uboczne

Duża ilość węglowodanów w składzie niszczy szkliwo nazębne. Ich zbyt duże spożycie prowadzi także do insulinooporności, wrzodów żołądka, cukrzycy i otyłości. Duża ilość kofeiny w składzie powoduje pobudliwość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, problemy żołądkowe. Minusem spożywania napojów energetyzujących jest skrócenie czasu snu i pogorszenie jego jakości, co prowadzi do przemęczenia i osłabiania organizmu. U dzieci (niska tolerancja kofreiny) powodują pogorszenie wyników w nauce, spadek aktywności, zaburzenia nastroju, apatię.

Przedawkowanie napojów energetycznych może powodować stany lękowe, halucynacje, a nawet drgawki czy depresję.

Efedryna w składzie energetyków może powodować drżenie rąk, przyspieszone bicie serca i dodatkowo uzależnia.

CZY WIESZ ŻE?

Skład energetyków to również szkodliwe sztuczne dodatki, m.in.: Błękit brylanowy Benzoesan sodu Sztuczne barwniki efedryna

W napojach tego typu znajdziemy też witaminy z grupy B, dwutlenek węgla oraz regulatory kwasowości, jak cytrynian sodowy, kwas cytrynowy, cytrynian potasowy, cytrynian trisodowy. Ponadto przeciętna puszka napoju energetycznego (250 ml) zawiera, ok. 6–7 łyżeczek cukru oraz sztuczne barwniki i aromaty – podaje Dr Gaja.

logo Tu się dzieje