18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wskazówki przesunięte

Zegar Zagłady. Koniec świata za 90 sekund

24.01.2023  21:02
Zegar Zagłady zapowiada apoklaipsę. Koniec świata za 90 sekund
Zegar Zagłady zapowiada apoklaipsę. Koniec świata za 90 sekund Fot: STANISLAW KOWALCZUK/East News

Czeka nas koniec świata? Słynny Zegar Zagłady znów straszy. Agencja Reutera poinformowała, że jego wskazówki po raz kolejny przesunięto. Zagłada świata i ludzkości już za 90 sekund!

Kiedy koniec świata? Zegar Zagłady w Chicago wskazuje godzinę na podstawie informacji i analizy zagrożeń dla egzystencji ludzkości. Im bliżej północy, tym bliżej ludzkość jest samozagłady. Obecnie jesteśmy najbliżej w historii do teoretycznego punktu zagłady ludzkości, bo jak pisze agencja Reutera, do północy zostało już tylko 90 sekund. Godzina na Zegarze Zakłady jest aktualizowana raz do roku przez naukowców.

Zegar Zagłady.  Kiedy koniec świata?

Naukowcy, uwzględniając godzinę na Zegarze Zagłady, biorą pod uwagę m.in. ryzyko związane z bronią jądrową, zagrożenia wynikające ze zmian klimatu i rozwoju technologii. We wtorek przesunięto wskazówki, a zmiana godziny "odzwierciedla świat, w którym inwazja Rosji na Ukrainę ożywiła obawy przed wojną nuklearną".

Do zagłady zostało 90 sekund. Dla przypomnienia, gdy Zegar Zagłady został uruchomiony, wskazywał 7 minut do północy. Najbezpieczniejsi byliśmy w 1991 roku, gdy zakończyła się zimna wojna, a USA i ZSRR zaczęły redukować arsenały broni jądrowej. Zegar Zagłady pokazywał wówczas 17 minut do północy.

Zegar Zagłady został stworzony przez grupę fizyków jądrowych w 1947 roku i od tej pory jest prowadzony przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Zegar jest symbolem wskazującym, jak blisko samozagłady jest gatunek ludzki – wyjaśnia Radio ZET.

Czytaj także