18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy umierają. Padł rekord, tyle zgonów nie było od wojny!

Redakcja
04.02.2019  15:41
Ilu Polaków umiera rocznie? Szokujące dane statystyczne. Zabijają nas używki, choroby układu krążenia, nowotwory i alkohol. Spada też dzietność i długość życia
Ilu Polaków umiera rocznie? Szokujące dane statystyczne. Zabijają nas używki, choroby układu krążenia, nowotwory i alkohol. Spada też dzietność i długość życia Fot: Laski Diffusion/East News

Liczba zgonów w Polsce rośnie, wzrost długości życia wyhamował. Podano główne powody, dlaczego Polacy umierają.

Jak podaje forsal.pl, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. To wzrost o ok. 3 procent. Padł rekord i są to najgorsze dane od czasu zakończenia II wojny światowej.

ZOBACZ TEŻ: Szokujące wyniki badań. Śmierć następuje w innym momencie, niż sądzono

Polaków zabijają m.in. zła dieta, palenia tytoniu i wysokie ciśnienie krwi. Dodatkowo, postępuje starzenie się społeczeństwa. Spada też przeciętna długość życia i rodzi się coraz mniej dzieci. W 2018 roku przyszło na świat o 3,5 procent mniej dzieci, niż w roku 2017.

Zdrowie i czynniki ryzyka

Polacy nie stosują się również do zaleceń lekarskich i nie mają pojęcia, czym są „czynniki ryzyka”. Jedynie 59 procent społeczeństwa wie, że papierosy są niebezpieczne. Jedynie 28 procent badanych wiedziało, że zła dieta i otyłość są czynnikiem ryzyka przyczyniającym się do przedwczesnego zgonu.

Jak podaje se.pl, główne przyczyny zgonów w Polsce to choroby układu krążenia, nowotwory, zatrucia i urazy. W 2015 roku odpowiadały za 76 procent wszystkich śmierci. Ustalono, że mężczyźni najkrócej żyją w województwie łódzkim, a kobiety w śląskim i łódzkim.

Polaków zabijać ma także alkohol. Biskup pomocniczy łomżyński i przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości Bronakowski ostrzega, że prawie 4 miliony Polaków mają problem z alkoholem. Zabija ich aż 11 tysięcy rocznie.

ZOBACZ TEŻ: Śmierć na żywo. Szok w telewizji śniadaniowej