18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nieprawdopodobne, a jednak

Dziecko zjadło loda na słońcu - poparzyło mu usta

18.06.2019  14:24
Dziecko zjadło loda na słońcu - poparzyło mu usta
Dziecko zjadło loda na słońcu - poparzyło mu usta Fot: EAST NEWS

Pięcioletni chłopiec musiał być bardzo zaskoczony, kiedy zjadł loda i zamiast przyjemnej ochłody, doznał poparzenia. Warto wiedzieć, z jakimi smakołykami lepiej nie wychodzić na słońce.

Pięciolatek z Turnbridge Wells w hrabstwie Kent w Anglii wybrał się wraz z rodzicami do Meksyku. Chcąc ulżyć sobie w nieznośnym upale, chłopczyk za zgodą rodziców zjadł naturalnego, limonkowego loda. 

Już popołudniu rodzice zauważyli u swojego synka zaczerwienie twarzy. Było co najmniej dziwne i rodzice nie wiedzieli, co się tak naprawdę stało. Pod koniec dnia na skórze pojawiły się jeszcze pęcherze. Wyglądało na to, że chłopiec się poparzył, ale rodzice nie mogli sobie przypomnieć by coś takiego miało miejsce.

Pięciolatek poparzony lodem

Ostatecznie po dłuższym zastanowieniu zauważyli oni, że pęcherze pojawiły się w miejscach, w których kapał na buzię dziecka limonkowy lód. Okazało się, że chłopczyka dopadła fitifotodermatoza. 

Co to takiego? Niektóre owoce, w tym np. cytrusy, należą do fotouczulaczy. Takie rośliny najpierw pochłaniają energię UV, a potem przekazują ją innym cząsteczkom i zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. 

W najbardziej ekstremalnych przypadkach u chorego może rozwinąć się zapalenie skóry, czasem wymagające nawet hospitalizacji. Jak to wyleczyć? Pomaga zastosowanie steroidowego kremu przeciwzapalnego. Po tygodniu wszystko powinno wrócić do normy. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej