18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groźna choroba na owocach

Zjadł niemyte truskawki i umarł. "Bąblowica, tasiemiec w mózgu"

Wojciech Kozicki
07.06.2023  15:09
Zjadł niemyte truskawki i umarł. "Bąblowica, tasiemiec w mózgu"
Zjadł niemyte truskawki i umarł. "Bąblowica, tasiemiec w mózgu" Fot: Instagram/yanek43, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Świeże polskie truskawki, atrakcyjna cena na targu, witaminy… i pasożytnicze choroby zakaźne! Nie żyje mężczyzna, u którego została zdiagnozowana tzw. „choroba brudnych jagód”, czyli bąblowica. Jakie są objawy bąblowicy i tasiemca?

Truskawki mają świetny wpływ na zdrowie, ale nieumyte truskawki mogą zabić. Interia.pl informuje, że do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego trafił mężczyzna mający objawy udaru mózgu, jak np. silny ból głowy. Wynik rezonansu magnetycznego uwidocznił patologiczne struktury w mózgu spowodowane przez zagnieżdżone w głowie pasożyty z truskawek. Bąblowica zabiła pacjenta.

Truskawki i bąblowica. Zarażenie tasiemcem Bąblowcowym

Okazało się, że pacjent od kilku miesięcy cierpiał na bóle głowy. Ustalono, że mężczyzna złapał pasożyty jedząc niemyte truskawki. Znajdował się na nich tasiemiec bąblowcowy wywołujący chorobę pasożytniczą. Jako przyczynę śmierci podano pęknięcie torbieli w mózgu.

Bąblowica, wywołana przez tasiemca bąblowcowego, jest chorobą znaną pod nazwą "choroba brudnych jagód". Jej nazwa wywodzi się ze źródła zakażenia - głównie jagód i innych owoców znajdujących się w runie leśnym, które zostały skażone odchodami lisów. Chorobę mogą przenosić także psy, które zarażają się od świń, owiec i bydła. Człowiek może zarazić się bąblowicą zjadając jaja tasiemca na owocach i warzywach skażonych przez psie odchody

- podaje Interia.pl.

Czym jest bąblowica? Leczenie i objawy

Pasożyty i jaja pasożytów z niemytych owoców trafiają do układu pokarmowego, a stamtąd do krwioobiegu. Wraz z krwią pasożyty trafią do kolejnych organów, zagnieżdżając się np. w mózgu, płucach, śledzionie i płucach. Zazwyczaj bąblowica zaczyna się w wątrobie.

Pasożyty mogą zagnieździć się także w kościach. Objawy bąblowicy to m.in.  bóle brzucha, żółtaczka, nudności. Medonet zwraca uwagę, że choroba może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat. 

 Jeśli tasiemiec trafi do płuc, mogą wystąpić duszności i zawroty głowy. Może dojść do pęknięcia torbieli z larwami tasiemca. Wówczas larwy tasiemca zostają rozsiane po całym organizmie i spowodować wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku dużych torbieli, ich leczenie polega na usunięciu operacyjnym, jednak operacja taka niesie ze sobą ryzyko, że nie wszystkie zmiany uda się usunąć lub, że w trakcie zabiegu dojdzie do pęknięcia torbieli. Jeśli torbiele są liczne i niewielkie, pacjent zostaje poddany leczeniu albendazolem. Całkowite wyleczenie następuje tylko u 30 proc. pacjentów, u pozostałych obserwuje się zmniejszenie torbieli

- ostrzega Interia.pl.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku

logo Tu się dzieje